Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Тим од научници од американскиот Универзитет Дјук пронајде едноставен и евтин начин врз чија основа може да се установи ефикасноста на заштитните маски во заштитата од коронавирусот.

Истражувачите дојдоа до заклучок дека обичните марами кои се носат околу вратот и навлаките за врат со кои се прекриваат устата и носот можат да бидат и полоши од неносењето на маска, пишува „Washington Post“.

Од друга страна, тие заклучија дека обичните памучни маски можат да бидат ефикасни како и хируршките маски, а како солидни се покажале и маските од синтетика. N95 маските со филтер исто така се доста безбедни за оние кои ги носат.

Фото: Duke University

„Може да се воочи дека носењето на маска секако не е без значение. Некои ќе кажат: Маските воопшто не помагаат! Некои можеби и не помагаат, но повеќето помагаат во заштитата од ширењето на вирусот“, вели професорот Ворен Ворен, коавтор на студијата.

Прочитајте и...  Ричард Бренсон веќе 50 години прави една иста работа: Поради оваа причина станав милијардер!

Апаратурата употребена за тестот на маските е многу едноставна и евтина, направена е од обични лабараториски материјали кои можат едноставно да се купат и на интернет. За нејзината изработка се употребени кутија, ласер, леќа и камера од паметен телефон.

За време на тестот, луѓето во кутијата ги изговарале истите реченици без маска, а потоа и со повеќе различни маски преку лицето. Камерата од паметниот телефон го мерела количеството на светло од ласерот, кое всушност било затемнето кога честичките плунка се ширеле во внатрешноста на кутијата, пренесува „Futurism“.

„Кога секој би носел маска, би можеле да го запреме ширењето за 99 проценти на сите капки, пред тие да стигнат до некој друг. Тоа, во недостаток на вакцина и лек против вирусот, е докажан начин да се заштитиме себе си и другите“, истакна Ерик Вестман, коавтор на студијата.

Прочитајте и...  Малку поинаква модна недела: Погледнете како изгледаат пистите за време на пандемија! (ФОТО)

Научниците истакнуваат дека станувало збор „само за демонстрација“ и дека е потребно се уште да се работи на истражувањето на различните видови на маски, како и на истражувањето на различните луѓе кои ги носат.

Прочитај повеќе

Криси Тајген случајно го откри полот на детето кое го очекува со пејачот Џон Леџенд: Инстаграм го уништи изненадувањето!

Слободен Печат

Анксиозност или депресија? Kако да ја препознаете разликата

Слободен печат

Манекенката ја откри тајната на совршената кожа: Мајчиното млеко е вистински еликсир за убавина!

Слободен Печат

Нутриционистите советуваат: Со кој пијалак треба да го започнеме денот?

Слободен печат

Може да ви направи повеќе штета наместо корист: Научниците советуваат да се избегнува концептот на обратна диета!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 18 септември: Денес ќе бидете многу снаодливи, па и најголемите проблеми ќе ви станат решливи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филип Пешевски пее песна само за нив двајца! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ќерката на Рис Витерспун е клон на својата мајка и вистинска убавица! (ФОТО)

Слободен печат

Го прашаа Аца Лукас што мисли за кавгата помеѓу Цеца и Јелена, еве што одговори! (ФОТО)

Васко Спасоски

Знаете ли зошто Џенис од „Пријатели“ имаше толку иритантен глас? Оваа интересна приказна го создала нејзиниот лик!

Слободен печат

Ја прашаа новата девојка на Бред Пит дали ја мрази Анџелина Џоли, ова е нејзиниот одговор! (ФОТО)

Васко Спасоски

Адриана Лима, Џесика Симпсон… Овие познати лица ја „чувале“ невиноста до бракот

Слободен печат