14 C
Скопје

Tag : рангирање

Вести Македонија Слајдер

Северна Македонија 78-ма на листата на „Економист” за глобалниот индекс на демократија

Слободен печат
Магазинот „Економист” во најновиот извештај за глобалниот индекс на демократија за 2020 година ја рангира Република Северна Македонија на 78-то место со скор од 5,89....
Вести Македонија

ФДМ: Состојбата со корупцијата во Македонија е значително влошена

Слободен печат
Форумот за демократска Македонија во врска со извештајот за корупцијата на Транспаренси интернешнл ја охрабрува Владата на Македонија внимателно да ги разгледа наодите и препораките на извештајот...
Вести Македонија

С. Македонија втора во Централна и Источна Европа според Индексот за интегритет на владите во секторот одбрана на „Транспаренси Интернешенел“

Слободен печат
Индексот за интегритет на владите во секторот одбрана на „Транспаренси интернешнeл“ ја рангира Северна Македонија на високото второ место според интегритетот на работењето во одбраната....
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Ова е најдобриот филмски лик на сите времиња, а би можело да ве изненади кои други се во Топ 10 (ФОТО)

Слободен печат
Форест Гамп е прогласен за најдобар филмски лик на сите времиња, барем судејќи според повеќе од 1,1 милиони гласови на љубители на филмови кои учествувале...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Тим од научници од американскиот Универзитет Дјук пронајде едноставен и евтин начин врз чија основа може да се установи ефикасноста на заштитните маски во заштитата...
Вести Економија Слајдер

Швајцарија е најскапа за живеење, Македонија на 113 место

Слободен печат
Анализата на деловниот магазин „Ceoworld“ рангира 132 земји во светот кои се најскапи за живеење, како и оние каде се најприфатливи условите за живот. Швајцарија...
Вести Македонија Слајдер

Утрово десетти најзагаден град во светот е Скопје

Слободен печат
Во главниот град и утринава е исклучително високо нивото на загденост. Скопје е 10-ти најзагаден град во светот, покажува „Ервижувал“. Мерните инструменти покажуваат дека најзагаден...
Вести Економија

Топ 20 земји во кои е најдобро да се родиш

Слободен печат
Во рангирањето на „Global Social Mobility Index“, првите пет позиции се окупирани од скандинавските земји, каде лидер е Данска, а потоа следат Норвешка, Финска, Шведска...
Вести Македонија

Македонија на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index

Слободен печат
Република Северна Македонија се наоѓа на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index за 2019 година напредувајќи за 23-места во однос на минатата година,...
Вести Економија

„Херитиџ“: Во регионот македонската економија е најслободна

Слободен печат
Македонија е рангирана на 33-то место во светот според индексот на економски слободи за 2019, што го изработи фондацијата „Херитиџ”. Со резултат 71,1 нашата земја...