Нападната претседателската резиденција во Могадишу, убиени тројца напаѓачи - Слободен печат

Нападната претседателската резиденција во Могадишу, убиени тројца напаѓачи

Најмалку петмина добро вооружени лица денеска ги нападнаа чуварите на претседателската палата во Могадишу, што се чини како обид за заземање на комплексот, изјави полицаец од Сомалија.

– Безбедносните сили го одвратија нападот и убија најмалку тројца напаѓачи, додека размената на оган продолжи во околината – изјави капетанот Мохамед Хусеин.

Хусеин рече дека двајцата напаѓачи се префрлиле на хотелскиот паркинг во близина и дека не успеале да влезат во хотелот.

Прочитај повеќе

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен печат

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен печат

Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

Слободен Печат

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен печат

ЦИА ОТКРИВА: САД го поддржувале Садам Хусеин во нападите со нервен гас врз Иран

Слободен Печат

Остави Коментар

1 × one =

Прочитај повеќе

НОВА ТРГОВСКА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Британците предизвикуваат гнев, а причината се Гугл и Фејсбук

Слободен печат

Макрадули: Во 2020 нов повик за субвенции за поставување филтри кај мали и средни компании

Слободен Печат

Продолжува процесот за отповикување на Трамп

Слободен Печат

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: Почуствуван е и на грчкиот остров Лезбос

Слободен печат

Кина го затвора Вухан поради опасност од ширење на коронавирусот

Слободен Печат

Отфрлени промените на предлог-законот за Брегзит

Слободен Печат