Намален бројот на примени пациенти на интензивна нега во Франција, за 24 часа 471 смртни случаи

На реанимација за 24 часа се најдоа 382 лица, што исто така претставува намалување во однос на вчерашните 452, во вторникот 458 и во понеделникот 475.

Во Франција во моментов на болничко лекување се 26.646 лица заболени од коронавирусот, бројот на примени на интензивна нега  малку се намали во последните 24 часа, јави дописникот на МИА.

Жером Саломон, Генералниот директор за здравство на редовната прес конференција, откако потсети дека Италија, Шпанија и Соединетите држави се трите земји со најмногу жртви,  соопшти дека од 1 март, во болниците на Франција имало 4.503 смртни случаи, или 471 повеќе во последните 24 часа.Toa претставува мало намалување на бројот на починатите, вчера имаше 509.

Ургентните служби во последното деноноќие имаа 1.395 консултации, а 39 отсто oд пациентите  биле хоспитализирани, од кои  четири отсто на интензивна нега.

На реанимација за 24 часа се најдоа 382 лица, што исто така претставува намалување во однос на вчерашните 452, во вторникот 458 и во понеделникот 475.

Прочитајте и...  Ирските пабови пред банкрот

На болничко лекување се наоѓаат вкупно  26.646 лица, од нив 6.399 пациенти се на интензивна нега, 35 отсто од нив се под 60 години, а 90 од нив се под 30 години.

Направени се 36.155 тестови, од кои 30 отсто биле позитивни.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат