Најплатен е Верушевски, Владата ги објави платите на советниците на Заев

Заради поголема транспарентност Владата на својата интернет-страница започна со објавување на нето-платите на вработените во кабинетот на премиерот Зоран Заев, но и на надворешните соработници.

Меѓу вработените највисока плата има поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, кој сега на позицијата советник за национална безбедност заработува 74.618 денари. Неговите колеги во Владата добиваат плата од 55.268 денари. На листата со објавени платите на 23 вработени.

Меѓу надворешни соработници кои ги има четворица, најплатена е Нина Фити-Неделковска, која пак е ќерка на професорот и академик Таки Фити, има нето приход од 50.000 денари.

Целата листа погледнете ја тука:

 

 

 

Прочитајте и...  Министерот Бесими на средба со австрискиот амбасадор

Поврзани вести

17 пациенти починаа во скопските болници, најмладиот има 31 година

Михаило Донев

Деспотовски најави влез на нови компании во индустриските зони и зголемување на платите во ТИРЗ

Слободен печат

Груби: Македонците треба да го поддржат Заев

Слободен печат

Откриени и мапирани нови археолошки локалитети и поединечни наоди на источниот брег од Охридското Езеро

Слободен печат

Нови 1022 позитивни случаи на ковид-19 во земјава, починати се 41 лице

Слободен печат

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian