Tag : зоран верушевски

Вести Македонија

Верушевски доби отштета од 42.000 евра

Горан Наумовски
Основниот суд Скопје 2 му пресуди отштета од околу 42.000 евра, за 344 дена поминати во притвор на Зоран Верушевски, поранешен припадник на Управата за...
Хроника

Заев следен сведок во „Таргет-Тврдина“

Македонскиот премиер Зоран Заев треба да се појави како сведок на Јавното обвинителство на следното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“. Рочиштето е закажано за...
Вести Македонија

КОД: Верушевски сведочел дека прислушкувањето е креација на петтата управа на УБК

Слободен печат
Исказот на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски открива како точно е извршено снимањето и нелегалното прислушкување. Тој уште тогаш барал вештачење за откривање кој е одоговорен...
Вести Македонија

Тортевски: Јавното обвинителство веднаш да го повика Верушевски

Слободен печат
Адвокатот Александар Тортевски смета дека Јавното обвинителство треба веднаш да го повика Зоран Верушевски, пишува МКД.Мк. – Треба Верушевски да каже на кои снимени разговори мислел...
Вести Македонија

Верушевски: Првите информации за „бомбите“ ги добив во 2010 година

Горан Наумовски
На денешното судско рочиште за случајот „Таргет Тврдина“ поранешниот контраразузнавач Зоран Верушевски во своето сведочење рече дека првите информации за „бомбите“ ги добил во 2010...
Вести Македонија

Одбиено барањето на Мијалков, продолжува „Таргет – Тврдина”

МИА агенција
Судечкиот совет го одби барањето на адвокатите на обвинетите за запирање на постапката за предметот „Таргет -Тврдина” како неосновано и денешното рочиште продолжи со сослужување...
Вести Македонија

Верушевски дојде на суд, ќе сведочи за прислушувањето

Слободен печат
Поранешниот разузнавач Зоран Верушевски во својство на сведок дојде во Кривичниот суд каде ќе сведочи во предметот „Таргет-Тврдина”. Ова е прво рочиште за овој предмет...
Хроника

Верушевски не дојде да се соочи со Мијалков

Горан Наумовски
Сведокот Зоран Верушевски, поранешен директор на УБК, денеска не дојде во суд за да сведочи во предметот „Таргет – Тврдина“. Во овој случај обвинети се...
Вести Македонија

Зоран Верушевски избран за претседател на Комисија за внатрешни работи на СДСМ

Слободен печат
Снежана Калеска-Ванчева, пратеничката во Собранието на РСМ е избрана за нов координатор на Форумот на жени на СДСМ, а комплетиран е и раководниот кадар на...