Најмалку 48 новинари загинаа во војната меѓу Израел и Хамас

Новинари во газа/ Фото: Ahmad Hasaballah / Zuma Press / Profimedia

Прелиминарната истрага на Комитетот за заштита на новинарите (CPJ) покажа дека од почетокот на војната меѓу Израел и палестински Хамас досега се убиени најмалку 48 новинари и медиумски работници.

Најсмртоносен ден за нив беше првиот ден од војната, 7 октомври, кога загинаа шест новинари и медиумски работници. Петмина новинари беа убиени на 18 ноември.

Убиени се 43 палестински новинари, четворица Израелци и еден Либанец.

CPJ ги проучува сите извештаи за убиени, ранети или исчезнати новинари и медиумски работници во услови на војна од 1992 година.

Од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас, деветмина новинари се ранети, тројца исчезнаа, а 13 се уапсени.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот