Најмалку 20 жртви во израелските напади врз Појасот Газа: Евакуиран и израелскиот Парламент

epa09190422 Smoke and flames rise after an Israeli airstrike in Gaza City, 10 May 2021. Sirens went off on 10 May in Jerusalem after rockets were fired from the Gaza strip. According to the Israel Defense Forces (IDF), an Israeli civilian in a nearby vehicle was lightly injured and evacuated for treatment. The Gaza Ministry of health announced the death of at least 20 people, including nine children, after an Israeli strike on northern part of the Gaza strip. EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Најмалку 20 лица, меѓу кои девет деца, се убиени во синоќешниот израелски напад врз Појасот Газа, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Според светските агенции, во нападите биле повредени повеќе од 60 лица.

Израелската армија соопшти дека бомбардирала тунел на Хамас на северот од Појасот Газа, во кој, како што се верува, имало голем број членови на таа организација, пренесува „Тајмс оф Израел”.

Израелската армија претходно потврди дека извршила ракетни напади врз Појасот Газа, наведувајќи загинале дека тројца членови на милитантната организација Хамас, која претходно го ракетираше Ерусалим, по истекот на ултиматумот упатен до израелската влада за повлекување на безбедносните сили од кругот на џамијата Ал Акса.

Во извештајот на „Џерусалим пост” се наведува дека меѓу убиените членови на Хамас е и еден од командантите, кој бил меѓу примарните цели на возвратните ракетни удари на израелската армија.

Во Ерусалим се огласиле сирени за предупредување на ракетен напад, а набргу потоа се слушнале и детонации, јавија светските агенции.

Потоа се огласи и претставник на военото крило на Хамас, Абу Обеид, кој потврди дека ракетните напади се одговор на, како што рече, „злосторството и агресијата” што Израел ги прави во Ерусалим.

По рекетирањето на Ерусалим бил евакуиран и израелскиот Парламент, а Израел ги зајакна безбедносните сили долж границата со Газа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот