Награди за најубаво уреден двор во Делчево

Како што информираше Татјана Стојковска, член на комисијата за избор, на конкурсот учествуваа 20 кандидати, а беа доделени награди во две категории.

Објавени имињата на добитниците на наградите кои учествуваа на конкурсот за избор на најубаво уреден двор како дел од кампањата „За поубаво Делчево”. Како што информираше Татјана Стојковска, член на комисијата за избор, на конкурсот учествуваа 20 кандидати, а беа доделени награди во две категории.
-Општина Делчево третпат годинава организираше избор на најубав двор во општината. Пријавувањето на конкурсот траеше од 18 мај до 30 јуни и беа пријавени 10 апликанти во две категории – избор на најубав двор на физички лица и избор на најубав двор на правни лица и објекти за колективно домување. Во првата категорија беа пријавени шест апликанти, а во втората категорија три индивидуални објекти. Наградата за најдобро уреден двор кај поединците ја доби Ивана Лефковска, а во втората категорија за најубав двор на правни лица и објекти за колективно домување е изберен дворот пред зграда бр.1,  влез 1 на улица „Кеј на Брегалница”, информираше Стојковска.

Прочитајте и...  Во Тетово Меѓународен натпревар за квалитетот на медот

Како претставник на комисијата и со поддршка на делчевскиот градоначалник, Стојковска најави дека акцијата ќе продолжи и во наредните години и ги повика делчевци да учествуваат и да се пријавуваат за избор на најубав двор.

– Како комисија бевме изненадени од креативноста и идеите кои ги имаат нашите сограѓани. Се гледаше дека за уредување на сите дворови било вложено труд и љубов. Избраните дворови импресионираа со свежина и креативност со застапена тревна површина, зимзелени дрвја и цветни содржини. Поради тоа што се очекува оваа акција да прерасне во традиционална, сметаме дека е потребно како комисија да им дадеме совет на нашите граѓани кои сакаат да се пријават на истата следната година, додаде Стојковска.
Првонаградените од  ќе добијат од Општината парична награда од 10 илјади денари, која ќе им биде доделена на свечената седница на Советот на општината во рамки на одбележувањето на Денот на градот – 7 Септември.

Поврзани вести

Вучиќ пристигна во Црна Гора за погребот на владиката Амфилохие

Слободен печат

ВИДЕО: Фатен еден осомничен за нападот во Лион, каде беше ранет грчки свештеник

Слободен печат

Милер: Доколу победи Трамп ќе се заострат правилата за влез на имигранти во САД

Слободен печат

Се бараат донации на Фејсбук, а возниот парк на Заеви чини колку 10 амбулатни возила, бесни од опозицијата

Слободен печат

Костадинов објави дека обезбедиле возило за струмичката болница, ќе пристигне во декември!

Слободен печат

Коронавирус меѓу државниот врв во Турција

Слободен печат

Остави Коментар