33.8 C
Скопје

На инфективните оддели во земјава вкупно 1528 пациенти се лекуваат од ковид-19

 Вкупно 1528 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците во другите градови. Има околу 550 празни болнички кревети во ковид – центрите, соопшти Министерството за здравство.

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 42 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 596 лица сомнителни и потврдени за Ковид 19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Голем број од пациентите се на кислородна поддршка.

Во ковид – центрите во болниците во другите градови во изминатите 24 часа е пријавено дека се лекуваат вкупно 932 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

Во последното деноноќие, во Скопје на Интерните и хируршки клиники имало 21 прием.

Во ковид – центарот во ГОБ „8 Септември” имало тројца примени пациенти, а 12 билe примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле не билe примени нови болни, а двајца пациенти биле примени на Клиниката за Детски болести. На Институтот за физикална медицина се примени четири пациенти.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 79 оздравени пациенти.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и изутрината до 8 часот имало 219 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 124 пациенти позитивни и суспектни на Ковид 19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 76 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 40 пациенти, во Велес се лекуваат 87 болни, а во Куманово 95 пациенти позитивни и суспектни на Ковид 19. Во ковид – центарот во Охрид се хоспитализирани 92 пациенти, во Прилеп 98, во ковид – центарот во Гостивар 31, а во Струга 23 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 116 пациенти, во Кочани 34, во Кичево 37, Кавадарци 57, а во Гевгелија 22 лица позитивни и суспектни на коронавирусот.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени, стои во соопштението.

Поврзани вести

Шахпаска му помогна на полицаец кој колабира при откривање на спомен обележје во Берово: Дечкото колабираше но брзо реагиравме

Слободен печат

Бајден го олеснува добивањето на привремени работни визи: Што значи ова за Македонците?

Слободен Печат

Денеска се регистрирани 5 нови случаи на ковид 19, пријавено е едно починато лице

Слободен печат

Каталонските сепаратистички политичари се ослободени од затвор

Слободен печат

Заев: Ќе одам во Софија повторно и повторно и повторно…

Андреја Ристески

Левица поднесе кривична пријава против поранешниот претседател на Уставниот суд, Сали Мурати

Слободен печат

Остави Коментар