На две недели пред стартот на грејната сезона не се знае дали скопјани ќе имаат парно греење

Парно греење, Фото, Архива

На две недели пред официјалниот старт на грејна сезона 2023/24, дел од корисниците на парно греење во Скопје не се сигурни дека топлинската енергија ќе стигне до нивните домови. Цевките на ЕСМ стојат покрај мостот „Беласица“ на кејот на Вардар и сè уште не се знае кога ќе бидат монтирани.

Од ЕСМ неколку пати повторуваат дека за поставување на топловодот под мостот чекаат дозвола од Град Скопје, а градоначалничка Данела Арсовска, пак, деновиве во изјава за медиумите рече дека за да мостот се пушти во целост треба санација во долниот дел за кое нагласи дека е само козметичко нарушување.

Согласно законските прописи, грејната сезона може да започне од 1ви октомври доколку прогнозираната средна надворешна температура за наредниот ден е еднаква или помала од 12 степени целзиусови според податоците од Управата за хидрометеоролошки работи.

„За да може грејната сезона во објектите кои се приклучени на системот за централно греење да стартува навремено и испораката на топлинска енергија да се одвива непречено, потребно е потрошувачите да ги завршат интервенциите на внатрешната инсталација и истото веднаш да го пријават во Центарот за грижа за потрошувачи на ЕСМ Снабдување. Истовремено Заедниците на сопственици или Управителите на објектите потребно е да овозможат непречен пристап на службените лица до топлинската станица како и да обезбедат постојано напојување на топлинската станица со електрична енергија (платени сметки за електрична енергија за топлинската станица и функционална електрична инсталација)“.

Компанијата се уште не кажува дали и кога ќе ги постави цевките на мостот Беласица, за кои нема дозвола од Град Скопје. Повеќепати кажаа дека се подготвени да го монтираат новиот цевковод, но градоначалничката Арсовска пак тврди дека нивна обврска е прво да го санираат мостот, па потоа да ги монтираат цевките. Таа се огради дека е надлежна за санација и најави дека ќе приложи писмен доказ дека ЕСМ се нафатиле на таа обврска.

Од ЕСМ трет ден нема реакција дали се точни информациите кои ги пласираше Арсовска.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот