Tag : парно

Вести Ви Препорачуваме Економија

Струјата поскапува за 7,4 отсто

Соња Кириџиевска
Цената на електричната енергија што ја плаќаат домаќинствата на регулираниот пазар се зголемува за 7,4 отсто, а граѓаните и понатаму ќе можат да ја користат...
Вести Економија Слајдер

Денеска ќе се знаат цените за струја и парно греење

Слободен печат
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска треба да ги донесе одлуките за цената на електричната енергија и за парното греење за скопјани што ќе важат...
Вести Економија Слајдер

Следната недела ќе се знае дали и колку ќе поскапат струјата и парното

Слободен печат
Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски изјави дека во текот на јуни е добиено барање од МЕПСО и Електродистрибуција да се одложат постапките за определување на...
Вести Македонија Слајдер

Исклучените од парно ќе бараат милионски отштети и одговорност од 65 судии

Соња Христовска Угриновска
Сите 12.000 граѓани што плаќаа паушал на компанијата „БЕГ“ за топлинска енергија и покрај тоа што ги исклучија нивните станови од парно или не плаќаа,...
Вести Економија Слајдер Утрински Брифинг

Бислимовски: Нема дозвола за градба доколку немате приклучок за парно

Слободен печат
Се носи нов Закон за градба и РКЕ ќе предложи при носењето на овој закон за градба, кога ќе се издава одобрението за градење, точно...
Ваш агол

Во возовите како во фрижидер!

Слободен печат
Утрово наш читател ни испрати порака дека во новиот кинески воз кој се движи на релација Скопје-Битола, нема парно и дека е премногу ладно. Тој...
Вести Скопје

БЕГ поради прописите на Регулаторна не им пушта парно на граѓаните, за да не им биле големи сметките

Високите температури, невообичаени за ноември ја запреа испораката на топлинска енергија, поради  што граѓаните реагираат на социјалните мрежи. Незадоволни граѓани се обратија и до редакцијата...
Некатегоризирано Скопје

Шилегов: Цената за парно греење во северниот дел на Скопје ќе се намали до 30%

Горан Наумовски
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, во интервју за „360 Степени“ зборуваше новото претпријатие „Градски енергетски системи“ АД Скопје, формирано од градот Скопје, коешто сака да...
Вести Економија

Топли радијатори и во Железара, Автокоманда, Триангла, Маџари и Хиподром

Слободен печат
АД ЕСМ, подружница „Енергетика3“ почна со испорака на топлинска енергија, пред официјалниот почеток на грејната сезона. Парно греење од „Енергетика“ денеска добија 3.546 домаќинства, 17...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Грејната сезона за скопјани приклучени на БЕГ почнува утре

МИА Агенција
Поради падот на надворешната температура oд утре започнува грејната сезона за потрошувачите приклучени на системот за централно греење во градот Скопје со кој управува БЕГ,...