На Блискиот Исток војуваат повеќе од 1000 борци од Балканот, голем дел од Македонија

Дваесетина припадници на терористичката организација Исламска држава кои се бореле на Блискиот Исток, а се со потекло од Македонија, загинале во Сирија и Ирак.

Околу 1000 луѓе од Западен Балкан се бореле и се уште се борат на бојните полиња на Блискиот Исток. Според податоците на Центарот за борба против тероризмот, Вест Поинт, стотина се државјани на Македонија, а најголемиот дел од нив војуваат на бојните полиња во Сирија и Ирак.

Дваесетина припадници на терористичката организација Исламска држава кои се бореле на Блискиот Исток, а се со потекло од Македонија, загинале во Сирија и Ирак. Станува збор за лица од албанска националност.

Според Центарот, Македонија успешно го решава овој проблем и од година во година се помал е бројот на луѓе кои војуваат на бојните полиња на Блискиот Исток.

Податоците на Центарот се од крајот на минатата година. Но, прашањето за бројот на борци од Западен Балкан на Блискиот Исток се актуелизира по растот на тензиите меѓу САД и Иран.

Прочитајте и...  Измамен гостиварец: „Kупил“ стан за осум илјади евра во Струга!

 

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат