МВР демантира дека Боки 13 користел службено обезбедување – Слободен печат
ВестиМакедонија

МВР демантира дека Боки 13 користел службено обезбедување

Бојан Јовановски немал службено обезбедување од МВР.

МВР демантираше дека Боки 13 имал службено обезбедување во МВР. Тоа претходно за  „Код“  го тврдеше директорот на АВМУ, Зоран Трајчевски.

„Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира дезинформациите што во емисијата „Код“ на ТВ Телма ги изнесе директорот на АВМУ, Зоран Трајчевски дека наводно лицето Бојан Јовановски имало службено обезбедување од МВР. Тоа апсолутно не е точно. Бојан Јовановски немал службено обезбедување од МВР. Непрофесионално и неетички е Трајчевски, кој е на чело на регулаторно тело на кое му е работа да ја штити јавноста од дезинформации и да внимава на етиката во известувањето, самиот да шири дезинформации, се вели во демантот на МВР.

Претходно за емисијата „Код“, директорот на АВМУ, Зоран Трајчевски тврдеше дека Боки 13 имал обезбедување од МВР.

– Бојан Јовановски од почетокот на оваа година имал службено обезбедување од МВР, поради добиени закани по емитување на серијата „Инсајдер’“ – изјави Зоран Трајчевски, директор на АВМУ.

Ако МВР му дало обезбедување на Јовановски како сопственик на медиум, 1ТВ може да остане без дозвола за работа, што практично значи згаснување на телевизијата.

– Доколку Јовановски добил обезбедување од МВР како сопственик на медиум, иако на формално-правно не е сопственик, тогаш станува збор за тајно содружништво, а тоа не е дозволено и во таков случај се одзема дозволата за работа – додава Трајчевски.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close