-2.4 C
Скопје

Музика за мирен сон: Делата на овој славен композитор ќе ви помогнат да заспиете како бебе

Истражувањата кои ги спроведоа научниците од британските универзитети „Голдсмит“ и „Шефилд“ покажаа дека делата на овој композитор се вистински приспивни песни.

Доколку сакате да ви се приспие, пред да заминете во кревет слушајте музика од Јохан Себастијан Бах.

Во анкетата учествувале 650 лица кои одговарале на прашањата која музика им помага да заспијат. Како најпопуларна „приспивна песна“ се покажала класичната музика со 31,96 отсто застапеност во одговорите, меѓу кои нотите на Бах биле најпосакувани. На второ место се поставила рок музиката која ја слушале 10,82 отсто од испитаниците и на крај поп музиката со која се заспивале 7,47 отсто од учесниците во студијата. Најнепопуларна музика за заспивање, како што се покажало, е хеви-метал.

Прочитајте и...  Хороскопски знаци на кои ќе им се насмевне љубовта во месец февруари

После Бах, „титула“ за популарност поделија и на Ед Ширан и Волфганг Амадеус Моцарт, потоа на Брајан Ино и Фредерик Шопен.

Во студијата, покрај поимот музика, често е користен и поимот „одвраќање на вниманието“. Испитаниците музиката најчесто ја поврзувале со средство за одвраќање од негативни мисли.

Музиката е опција за многумина на кои им треба помош во борбата против несоница, бесплатна е, а притоа нема нуспојави, заклучиле авторите на студијата.

Поврзани вести

ФОТО: Северина го поддржа Бајден, но во костим за капење со американското знаме!

Слободен печат

Кога ви се јаде еден час пред полноќ: Мафини за брзо и здраво заситување

Слободен печат

Хороскопски знаци на кои ќе им се насмевне љубовта во месец февруари

Слободен Печат

ФОТО | Фотографија полна љубов: Мајкл Даглас во прегратка со својот едномесечен внук

Слободен печат

ФОТО: Меланија Трамп со стил ја напушти Белата куќа

Слободен печат

Мајли Сајрус: Користам секс играчки за дизајн на ентериерот

Слободен печат

Остави Коментар