Младите во Европа масовно се вртат кон екстремната десница

Алтернатива за Германија (АфД) / Фото EPA-EFE/FILIP SINGER

Има се повеќе докази дека европската екстремна десница ќе постигне историски добри резултати на претстојните избори за Европскиот парламент од 6 до 9 јуни и дека младите гласачи ќе го поттикнат нејзиниот подем. Младите луѓе кои сега гравитираат кон екстремната десница не се нацисти или ксенофобични расисти, но тие би можеле да влијаат на промената на приоритетите и акцентите на Европската унија кон десно, пишува Форин Полиси.

Особено солиден десничарски резултат и соработка низ целиот екстремно десничарски спектар би можеле да го разнишаат единството на Европската унија и да ја попречат во време кога таа се соочува со акутни кризи на повеќе фронтови, не само во Украина, пишува Форин полиси.

Бидејќи новите закони значат дека дури и лица помлади од 18 години ќе имаат право да гласаат во некои земји – 16-годишници во Австрија, Германија, Малта и Белгија и 17-годишници во Грција – имаше надеж дека овие нови гласачи ќе го запрат бранот популизам кој ја проголтува Европа. Идејата да им се дозволи на 16 и 17-годишниците да гласаат делумно се засноваше на нивната долгорочна привлечност кон политиката. Политиките дизајнирани денес ќе влијаат на нив со децении, за разлика од нивните баби и дедовци.

И на изборите за Европскиот парламент во 2019 година, младите гласачи покажаа голем потенцијал со излегување во рекорден број. Со климатското движење на улиците, нивните гласови непропорционално отидоа за зелените партии кои се залагаа за силна заштита на климата и подлабока интеграција во ЕУ. Ова ги донесе зелените пратеници од Португалија во Летонија во Европскиот парламент и ја охрабри администрацијата на ЕУ да го прифати Европскиот зелен договор во 2020 година.

Но, демократскиот жар на гласачите во нивните доцни тинејџерски години, 20-ти и раните 30-ти години може да поттикне многу поинаков тренд овој јуни, бидејќи растечкиот број помлади гласачи се свртуваат кон екстремно десничарските популистички партии – токму оние кои сакаат да го поништат Зелениот договор и да ги зауздаат во ЕУ.

На неодамнешните национални избори одржани во Португалија, Шведска, Холандија, Италија, Финска и Франција, младите гласаа во невиден број за екстремни националистички и евроскептични партии. Иако некои набљудувачи тврдат дека известувањето за овие трендови е нецелосно или премногу поедноставено. А анкетите во Германија покажуваат дека младите луѓе се повеќе се залагаат за Алтернатива за Германија (АфД), екстремно десничарска партија која претрпе радикализација и стана една од најжестоките европски десничарски партии.

„Нема сомнеж дека овие партии се пробија до помладите гласачи. Ваквите партии веќе не изгледаат толку екстремни, бидејќи постојат веќе некое време. А младите мислат дека мејнстрим партиите ја добија својата шанса. Системот се уште не функционира, па нека се обидат другите“, вели холандската политикологка Катрин де Вриј.

Германска студија објавена оваа година од тим предводен од младинскиот истражувач Симон Шњецер покажа дека 22 отсто од младите денес (во овој случај, на возраст од 14 до 29 години) би гласале за АфД на германските избори – двојно повеќе од само две години. пред. Бројот на гласови за Зелените падна за една третина во истиот период. Една четвртина од испитаниците изјавиле дека не се сигурни за кого да гласаат – уште еден рекорд.

Собир на АфД / Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Причините за нагласената промена се нејасни: истражувачите обично наведуваат општо незадоволство од постпандемиските економски и политички услови. „Се чини дека пандемијата на коронавирус ги остави младите луѓе иритирани поради нашата способност да се справиме со иднината, што се рефлектира во длабока несигурност“, напишаа авторите на студијата.

Прашањата опишани од учесниците како најпогодени за оваа несигурност ги вклучуваат нивните лични финансии, професионални можности, здравствениот сектор и социјалното признание. Тие изразија помала загриженост за климатската криза, а повеќе за инфлацијата, економијата и сиромаштијата во староста.

„Можеме да зборуваме за јасно поместување надесно кај младата популација“, вели Клаус Хурелман, еден од авторите на студијата и професор на училиштето Херти во Берлин.

Главниот приоритет на кампањата на АфД за запирање на имиграцијата и помагањето на бегалците јасно погоди: во споредба со посебна студија спроведена пред пет години, околу половина од младите учесници (26 проценти) во студијата од 2024 година рекоа дека не се за прифаќање бегалци.

Но, исто толку важна како и имиграциските политики, посочуваат авторите, беше идејата дека младите се чувствуваат запоставени или исклучени од политичкиот процес.
Промената на симпатиите кај многу млади Германци се рефлектира во резултатите од анкетите, изборите и изјавите на други млади луѓе низ Европа. На минатогодишните избори во Холандија, најпопуларна партија меѓу помладите од 35 години (17 отсто) беше Партијата на слободата предводена од Герт Вилдерс, екстремно десничарски популист со долгогодишно спротивставување на Европската унија.

Вилдерс го прославува освојувањето на пратеничкото место во Схевенинген – Фотографија ЕПА, Ремко де Ваал

Објаснувањето на многу холандски експерти: се работи за бестаендсекерхејд, холандски збор што се преведува како „безбедност на егзистенција“. Ова се однесува на пристоен и редовен приход, удобен дом, пристап до образование и здравствена заштита и заштита од неочекувани проблеми, објасни Де Вриј за „Гардијан“. Главните грижи на младите во Холандија се домувањето, преполните паралелки и лошите болници, на кои Вилдерс се осврна во својата кампања.

На парламентарните избори во Португалија во март, екстремно десничарската партија Чега, која даде приоритет на привлекувањето на младите, освои повеќе од нивните гласови од која било друга партија. Значењето на зборот чега, што може да се преведе како „доста е“, точно ги опишува мотивите на многу млади гласачи да ја поддржат. Нивните поплаки: „многу ниска просечна плата и економија која не може да ги апсорбира образованите млади луѓе“, вели политикологот Антонио Коста Пинто во интервју за Еуроњуз.

„Во минатото, симпатизерите на десницата ги обвинуваа имигрантите дека им ги крадат работните места“, рече Еберхард Зајдел, директор на невладината организација „Училиште без расизам“ со седиште во Берлин: „Сега има доволно работни места, но нема доволно станови за работниците. Сè уште треба да живеат со своите родители“.

Набљудувачите велат дека екстремната десница се истакнала во привлекувањето на вниманието на младите луѓе, не само со платформата за социјални медиуми ТикТок. Неодамнешното германско истражување покажа дека 57 отсто од младите ги апсорбираат вестите и политиката преку социјалните мрежи. Повеќе од 90 отсто ја користат услугата за пораки Вотсап, потоа Инстаграм (80 отсто) и Јутуб (77 отсто). ТикТок се користи од 51 процент; повеќе од половина од сите млади од 14 до 29 години сега ја користат апликацијата редовно, во споредба со 44 отсто минатата година. Ова предизвика итна реакција од германскиот министер за здравство Карл Лаутербах, кој во своето прво видео на платформата, објавено на 19 март, изјави: „Револуцијата на ТикТок започнува денес“.

Другите анкети покажуваат дека младите гласачи се разновидни, поделени и неопределени. Анкетата на YouGov, спроведена во август 2023 година, покажа дека младите Европејци се крајно загрижени за климатската криза и нејзините веројатни ефекти и се поспремни од постарите луѓе да го променат своето однесување за да ги ублажат тие ефекти. Друга анкета, спроведена во Германија, покажа дека кршењето на човековите права е на врвот на листата на помлади луѓе, а потоа следат климатските промени, сексуалното вознемирување и злоупотребата на деца.

Помладите гласачи сè уште не се двигатели на ксенофобијата како што беше генерацијата на нивните родители, смета Зајдел. Гласањето за АфД не мора да значи дека тие се за протерување на имигрантите од Германија или напуштање на ЕУ: „Тие ги земаат здраво за готово основите на демократијата и општествениот систем. И тие не се целосно свесни за импликациите на десничарското цедило во нивните политички системи“.

Ниту гласачите за Брегзит не беа свесни за ова, истакна Зајдел. И дознаа на потешкиот начин.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот