Tag : млади

Вести Регион

Мета: Исселувањето на младите е национална катастрофа, стоп за депопулацијата на Албанија

Слободен печат
Преку статус на Фејсбук, албанскиот претседател Илир Мета повторно реагираше во врска исселувањето на албанските граѓани, пред се млади, главно во западно европските земји. Објавувајќи...
Вести Македонија

Царовска: Младите ни се важен партнер во креирањето успешни образовни политики

Слободен печат
Министерката за образование и наука Мила Царовска, вчера ја одржа првата иницијална средба за формирање на работна група МОН – млади која ќе биде вклучена...
Вести Македонија Слајдер

Д-р Пановски: Нема логика младите да се собираат, а да не одат на училиште – за нив треба карантин по 22 часот

Слободен печат
Во гостувањето на Топ Тема, д-р Никола Пановски рече дека треба да се размисли да се воведе карантин за младите граѓани за после 22 часот....
Вести Македонија

Тинејџерка од Кавадарци позитивна на Ковид-19

Слободен печат
Шеснаесетгодишна кавадарчанка е позитивна на Ковид-19. Ова е најновиот регистриран случај на коронавирус во Центарот за јавно здравје во Кавадарци, во изминатите 24 часа. Како...
Вести Економија

Владата преку Фонд за млади умови и засилена практична настава ќе ја зголемува вработеноста на младите

Слободен печат
Формирање Фонд за млади умови, воведување Закон за младинска гаранција, засилена практична настава, но и продолжување на исплатата од 3.000 денари месечно младински додадок се...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Караџовски со порака до младите: Не лудувајте по забави, и догодина ќе бидете млади

Слободен печат
Шефот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски во изјава за „360 степени“ вели дека неточна е изјавата дека во текот на летните месеци...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Филипче за забавата во Аеродром: Го гледав видеото, младите мора да се воздржуваат

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче вечерва го осуди собирањето во кафуле во општина Аеродром, при кое, како што рече, биле прекршени апсолутно сите препораки и...
Вести Регион

Мета: На Албанија и треба надеж, мора да се запре одливот на млади

МИА Агенција
Албанскиот претседател Илир Мета во објава на Фејсбук наведува дека заминувањето на младите од земјата е рак рана на албанското општество. Додава дека на Албанија...
Вести Свет

Фаучи: Ковид-19 може да предизвика долгорочни последици, посебно кај младите

Слободен печат
Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави дека долгорочните последици од Ковид-19 се навистина мачни, особено кај младите луѓе. – Младите луѓе, кои инаку се здрави,...
Вести Македонија Слајдер

Спировска: Од почетокот на кризата работните места ги загубиле 3000 млади луѓе

Миа Агенција
Младите во моментов не веруваат дека институциите се грижат за нив, нуту пак дека работат во насока на остварување на нивните интереси. За ова да...