МИСТЕРИОЗНО ОТКРИТИЕ НА АРХЕОЛОЗИТЕ: Ископувањата ќе покажат дали во Косово имало античко село

Во областа на косовскиот град Качаник, откриен е објект за кој се верува дека е стар стотици години. Жителите од оваа област не биле свесни дека во близина на оваа место има необичен објект кој е изграден од тули и има форма на тунел, пренесува „Газета Експрес“.

И археолозите се изненадени од ова откритие и ги започнаа ископувањата, бидејќи областа не беше обележана како археолошки локалитет. Вјолца Алиу од Одделот за културно наследство изјави дека откритието е неочекувано и тешко е да се поверува.

Се предвидува дека ископувањата ќе траат подолго време, бидејќи можно е да се пронајдени траги на едно античко село.

Прочитајте и...  Узунов: Економските политички ставови на Славевски се очаен популизам

Прочитај повеќе

Адеми: ДУИ очекува кампањата за изборите да биде фер, демократска и мирна

Слободен печат

Сува пролет во Европа, Балканот со просечни врнежи од дожд

Слободен печат

Заев не е сведок во „Рекет“

Боки 13 тврди дека му нуделе да ги намести Катица Јанева и Фросина Ременски

Горан Наумовски

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Наќе Чулев

Слободен печат

Распишан меѓународен повик за изградба на Чебрен

Остави Коментар

18 − 16 =

Прочитај повеќе

Нетанјаху се откажа од дел од мировниот план на Трамп за прекројување на израелската граница

Слободен печат

Голем дел од жртвите на нападот во Ханау биле со странско потекло

Слободен печат

Коснет: Косово е држава и тоа и ќе остане

Слободен печат

Ако вчера кренавте слушалка на странските повици, пожалете се до „Телеком“ – жртва сте на „Вангири“ измама

Грета Тунберг со пари од награда ќе основа непрофитна фондација

Слободен печат

Колевски: Законот за јавното обвинителство нуди механизам за спречување влијанија, но сепак зависи од обвинителите како ќе постапуваат

Слободен печат