МИСТЕРИОЗНО ОТКРИТИЕ НА АРХЕОЛОЗИТЕ: Ископувањата ќе покажат дали во Косово имало античко село

Во областа на косовскиот град Качаник, откриен е објект за кој се верува дека е стар стотици години. Жителите од оваа област не биле свесни дека во близина на оваа место има необичен објект кој е изграден од тули и има форма на тунел, пренесува „Газета Експрес“.

И археолозите се изненадени од ова откритие и ги започнаа ископувањата, бидејќи областа не беше обележана како археолошки локалитет. Вјолца Алиу од Одделот за културно наследство изјави дека откритието е неочекувано и тешко е да се поверува.

Се предвидува дека ископувањата ќе траат подолго време, бидејќи можно е да се пронајдени траги на едно античко село.

Прочитајте и...  Четири се влезени во трета фаза: Кина испитува вкупно 11 вакцини против Ковид-19

Прочитај повеќе

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат