Милановиќ: Го украдовме Косово од Србија

Зоран Милановиќ/ Фото: Andrej Tarfila / Shutterstock Editorial / Profimedia

„Косово и е украдено на Србија“, изјави денеска во Петриња хрватскиот претседател Зоран Милановиќ и додаде: „Тоа го направивме ние и меѓународната заедница“, пишува хрватски „Индекс“.

Милановиќ ова им го кажа на новинарите во Петриња, зборувајќи за војната во Украина и сличностите меѓу Крим и Косово.

„Додека не разберете дека Србија и Русија не се исти? Дека ова за жал е болен факт и опасност. Го анектиравме Косово. Ние и меѓународната заедница. Тоа беше одземено од Србија. Кој го направи тоа освен ние? Не е анексија, туку узурпација Како се вика? Екстракција. изјави Милановиќ, пренесува Танјуг.

Според Милановиќ, станува збор за концепт во кој некој мисли дека има право.

„Истото важи и за Крим, никогаш повеќе нема да биде Украина. Тоа го велат водечките германски генерали“, рече Милановиќ, додавајќи дека таму умираат илјадници луѓе.

Тој рече дека „Русија е опасна земја“ и дека, како што рече, тоа никој не го разбира.

„Ги споредувате Србите со светската нуклеарна суперсила. Лудите емоции и омраза ја ставаат Европа во голема опасност“, рече Милановиќ на испраќањето на контингент хрватски војници во мисијата на НАТО во Литванија.

Тој рече дека фактот дека Украинците патолошки ги мразат Русите е факт, со тврдењето дека „Хрватите не ги мразеле Србите толку многу“, како што наведува, „оние таму ги мразат Русите“.

„До вчера Путин и тие луѓе беа кул. Постигнаа успеси во повисоките редови на германската политика. На крајот на краиштата, тие се најголемите непријатели. Германски тенкови во Русија? Среќно со тоа“, вели Милановиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот