Мицотакис даде свечена заклетва и официјално стана премиер

Лидерот на конзервативната Нова демократија Кирјакос Мицотакис даде денес заклетва како нов премиер на Грција.

Мицотакис заклетвата ја даде во присуство на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, пренесува агенцијата АНА, а грчките медиуми јавуваат дека составот на новата влада ќе биде познат уште вечерва.

Конзервативната Нова демократија победи на вчерашните предвремени парламентарни избори во Грција, победувајќи ја Сириза на досегашниот премиер Алексис Ципрас. Според речиси 100 отсто преброени гласови, Нова демократија има 158 од 300 места во парламентот, а Сириза 86 места.

Мицотакис синоќа вети дека напорно ќе работи за да ги застапува сите Грци. „Премалку нѐ има за да останеме поделени“, кажа Мицотакис. Додаде дека добил силен мандат кој ќе му овозможи да ја промени Грција и да ја примени програмата за намалување на даноците, отворање повеќе работни места и привлекување дополнителни инвестиции, пренесува Ројтерс.

Прочитајте и...  Руското МНР: Одлуката за Аја Софија е внатрешна работа на Турција

„Општеството испрати јасна порака во корист на растот, отворањето работни места и безбедноста“, наведе Мицотакис, додавајќи дека транспарентноста и меритократијата ќе се вратат во Грција и дека земјата погласно ќе се слушне во Европа.

Новиот грчки премиер истакна дека управување со земјата го презема свесен за својата одговорност кон народот. Тој порача дека на „пресудата на народот“ гледа со скромност и почит.

Мицотакис истакна дека нема да го разочара грчкиот народ и најави дека пратениците ќе работата и во текот на летото бидејќи „иднината не може да чека“.

КОЈ Е НОВИОТ ПРЕМИЕР НА ГРЦИЈА? Претците му се славни политичари поради кои му велеа дека е привилигиран

Прочитај повеќе

Гласањето на болни и изнемоштени во Делчевско се одвива во најдобар ред

Слободен печат

Скандал на еден од најпрестижните британски универзитети: Десетина жени тврдат дека биле силувани (ФОТО)

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОГНОЗИ: Најлошото сценарио за Велика Британија е 120.000 мртви од Ковид-19 во вториот бран

Слободен печат

Од утре граѓаните ќе може да ги користат ваучерите за летување

Слободен печат

На денот на изборите ќе работат три билетарници на ЈСП

Слободен печат

Хрватска во паника: За три недели можно е 2.000 новозаразени, за еден месец 5.000

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бајден вети два трилиони долари за обновлива енергија доколку биде избран за претседател

Слободен печат

„Блескавата ѕвезда“ на Азија погодена од најтешка рецесија во историјата

Слободен печат

Австрија забрани слетување на авиони од Западен Балкан

Слободен печат

Откриено присуство на геноми на коронавирусот во отпадните води во Солун

Слободен печат

МЗ: Изминатите три недели бројот на оздравени лица расте за околу 40% на неделно ниво

Слободен печат

Армијата доби донација во заштитна опрема од Кина вредна 250.000 евра

Слободен печат