Мицкоски побара притвор за Катица Јанева, нема да оди на лидерска кај Заев – Слободен печат
ВестиМакедонија

Мицкоски побара притвор за Катица Јанева, нема да оди на лидерска кај Заев

Тој власта ја нарече криминален октопод кој владее со државата и тргува со правдата.

Притвор за Катица Јанева е првиот чекор што треба да се направи по обелоденувањето на случајот „Рекет“, соопшти на денешната прес конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој нагласи дека Специјалното јавно обвинителство е завршена работа.

Според него, се покажало дека СЈО е корумпипрано и компромитирано, а барањето за притвор на Јанева го поткрепи со опасноста од бегство и влијание врз сведоци.

Она што се случи вчера со апсењата и оставката на Јанева според него, е последица на власта, која што е корумпирана „до гуша“. Тој власта ја нарече криминален октопод кој владее со државата и тргува со правдата.

Мицкоски побара, како што рече, „веднаш оставки и веднаш предвремени парламентарни избори“.

– Заев повикува на лидерска средба во петок. Не ја гледам потребата од мое присуство на средба на која ќе се разговара за сѐ и тоа ќе биде алиби, а не за тоа што треба, датум за предвремени парламентарни избори – изјави Мицкоски.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close