Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Шампионот на Италија официјално ја објави разделбата со францускиот интернационалец, Блез Матуиди.

Матуиди играше за Јувентус од 2017 година, кога од редовите на ПСЖ направи трансфер за 25 милиони евра. Претходно ги бранеше уште боите на екипите на Ст. Етјен и Троа.

Со „Старата дама“ освои вкупно три титули, а со репрезентацијата на Франција беше светски шамопион во 2018 година.

Во најсилното италијанско првенство одигра вкупно 98 натпревари, запишувајќи шест голови и пет асистенции.

Според најавите, се очекува Матуиди да ја продолжи кариерата во американскиот клуб Интер Мајами.

Прочитајте и...  Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Баерн Минхен и Севиља вечерва играат за првиот трофеј сезонава

Слободен печат

Гвардиола не ја научи лекцијата: Борусија Дортмунд му украде уште еден тинејџер на Сити

Слободен печат

Бунт во Мајнц, фудбалерите си ги бараат парите од кои се откажаа поради короната

Слободен печат

Вистински европски тест за Шкендија,  тетовските „црвено-црни“ сонуваат сензација против Тотенхем

Слободен печат

Коронавирусот направи хаос во мак ракометот, нови позитивни и во Охрид

Слободен печат

Официјално: Челси донесе замена за најскапиот голман на светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Наскоро Ѓоковиќ ќе се соочи со проблем кој го имаат сите големи шампиони

Слободен печат

Не е случајност: Барселона по трет пат „краде“ фудбалер пред нос на конкурените

Слободен печат

Швајцарците го продолжуваат „ловот“ на првиот човек на ФИФА,именуваа нов главен истражител

Слободен печат

„Збогум убиецу“: Оригиналната насловна страница посветена на Луис Суарез (ФОТО)

Слободен печат

Лудилото на „диктаторот“ Ердоган: Турските коментатори не смеат да го изговорат името на Кантер во пренос

Слободен печат

Хироу е јунакот, Мајами на чекор од финалето на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат