Маските се најдобра заштита од корона, можеби дури и подобра од вакцините

Тој посочи дека постојат научни докази дека маските делуваат и дека тие се најдобра заштита од вирусот ковид-19.

Директорот на Американскиот институт за превенција и контрола на болести (CDC), изјави за време на сослушувањето во Сенатот дека маските можат да бидат подобра заштита од коронавирусот отколку вакцините.

-Маските се најмоќното средство за заштита од коронавирусот и можат да обезбедат уште подобра заштита од вакцините- рече Редфилд, пренесува CNBC.

Роберт Ретфилд, Директорот на Американскиот институт за превенција и контрола на болести (CDC)/ Фото: EPA-EFE/Anna Moneymaker / POOL

Тој посочи дека постојат научни докази дека маските делуваат и дека тие се најдобра заштита од вирусот ковид-19.

Редфилд посочи дека Американците сè уште не носат маски до таа мера која би била доволно за да се одржи под контрола бројот на заразени.

 Тој апелираше до американските граѓани да преземат одговорност и да носат маски.

Прочитајте и...  Аплицирајте електронски за ученички стипендии

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар