Маските од денеска се задолжителни на јавни места во Минхен, казни од 250 евра за непочитување

Во Минхен денеска стапи на сила мерката за задолжително носење на заштитни маски на јавни места каде што се собираат многу луѓе, како што се пешачки зони во центарот на градот. Градски редари го контролираат почитувањето на обврската за носење маски, но досега нема казни, туку само предупредувања. Казни од 250 евра се предвидени за непочитување на обврската за носење маски во пешачката зона на и околу централниот плоштад „Мариенплац“.

Редарите, како што е најавено, нема да толерираат исклучоци во случај на отстранување на маската поради пушење или консумирање храна или пијалоци.

Одлуката за продолжување на обврската за носење заштитни маски ја донесоа градските власти во Минхен на почетокот на неделава, откако бројот на нови пациенти ја надмина вредноста од 50 на 100.000 жители неколку дена по ред.

Прочитајте и...  СДСМ: Инфектологот Вело Марковски се расфрла со теории на заговор поврзани со коронавирусот

Новите правила содржат и ограничување на собирање на повеќе од пет лица на едно место, наместо претходните десет. За пошироката област на центарот на градот важи и забраната за алкохол по 23 часот, а продажбата на алкохол на киосците и продавниците е забранета веќе во 21 часот.

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар