18 C
Скопје

Tag : мерка

Вести Свет

Италија воведува петдневен карантин за сите патниците од земјите членки на ЕУ

Слободен печат
Италија ќе воведе петдневен карантин за патници од земјите членки на Европската Унија (ЕУ), соопштија денеска од италијанското Министерство за здравство. Секој патник од ЕУ...
Вести Свет Слајдер

Германија воведува задолжителен ПЦР тест при влез во земјата

Слободен печат
Секој што сака да патува во Германија ќе треба од недела (28 март) да приложи негативен ПЦР тест на коронавирус, објави агенцијата ДПА. Пред летот,...
Вести Регион

На предлог на Кризниот штаб: Од утре „полициски час“ во Федерацијата БиХ од 21 часот навечер до пет часот наутро

Слободен печат
На предлог на Кризниот штаб, Владата на Федерација Босна и Херцеговина издаде наредба со која од утре се ограничува движењето на цела територија на ФБиХ...
Вести Македонија Слајдер

Над 500 нови случаи на ковид-19: МВР бележи прекршувања на „полицискиот час“ и на препораките

Слободен печат
По порастот од над илјада новозаболени од ковид-19, вчера Министерството за здравство (МЗ) регистрира 541 нов случај на коронавирусот од направени 2.789 тестирања. Повеќе од...
Вести Македонија Слајдер

Камчев изведен пред судија на претходна постапка

Бизнисменот Орце Камчев е донесен пред судија на претходна постапка кој треба да одлучи дали ќе има притвор или не за него. Од Обвинителството за...
Вести Македонија Слајдер

МВР: Триесет и две лица ја прекршија мерката „полициски час“ во изминатото деноноќие

Слободен печат
Триесет и две лица ја прекршиле забраната за движење во изминатото деноноќие, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Во текот на изминатото деноноќие, пак, на...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Полицискиот час мора да се спроведе во целост, отстапки за никого

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој вечерва беше во обиколка на неколку пункта за да види како се спроведува полицискиот час, порача дека оваа...
Вести Свет

Премиерот Руте на став: Холандија под „полициски час“ најрано до 31 март

Слободен печат
Холандскиот премиер Марк Руте изјави дека ноќниот „полициски час“ во земјата мора да важи најмалку до 31 март, поради континуираниот голем број нови случаи на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пановски за Слободен печат: Овој полициски час го предлагав уште во октомври

Михаило Донев
Нема да има голема штета од воведувањето полициски час, бидејќи тоа нема да влијае на економијата, а се надевам дека ќе ја намали трансмисијата на...
Вести Свет

Виганд: ЕК апелира границите да не се држат затворени

Слободен печат
Европската Комисија (ЕК) го повтори повикот до сите земји-членки да се придржуваат кон заеднички договорените мерки за ограничувањата што важат на границите во рамките на...