Tag : мерка

Вести Свет

Бразилскиот претседател Болсонаро: Затворање на државите е луда мерка

Слободен печат
Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро ги оцени најавите за заострување на мерките против вториот бран на ковид-19 во поголем број на јужноамерикански држави како луди....
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Предложените мерки се имитација на „полициски час“, по 23 часот ништо нема да работи

Слободен печат
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска истакна дека е против воведување на „полициски час“ и измените на Законот за заштита на населението од заразни болести...
Вести Регион

И Пленковиќ со порака како Филипче: Полициски час или „затворање” е крајна мерка

Слободен печат
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изјави дека воведувањето на полициски час, други ограничувачки мерки или ново „затворање на државата” е последно средство, доколку епидемиолошката состојба...
Вести Македонија Слајдер

МВР: Казнети 702 лица за неносење на заштитна маска

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи (МВР) регистрира 702 прекршувања на мерката за носење на заштитна маска во изминатото деноноќие на територијата на Македонија. Од МВР апелираат...
Вести Свет

Ковид-19 „гази“ во Русија: Повисоките одделенија во училиштата во Москва на онлајн настава во наредните две недели

Слободен печат
Властите на Москва денеска соопштија дека голем број на ученици од понеделник ќе преминат на онлајн настава со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Со мерката...
Вести Македонија Слајдер

Ковид-19 (не)дисциплина: Регистрирани 869 прекршоци за неносење на заштитни маски

Слободен печат
Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице се регистрирани се 869...
Вести Свет Слајдер

Германија: Маските од денеска се задолжителни во Бундестагот, казната за непочитување и до 25.000 евра

Слободен печат
Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле нареди задолжително носење na заштитна маска во германскиот Парламент поради влошенаta епидемиолошка состојба во земјата. – Обврската стапи во...
Вести Свет

Маските од денеска се задолжителни на јавни места во Минхен, казни од 250 евра за непочитување

Слободен печат
Во Минхен денеска стапи на сила мерката за задолжително носење на заштитни маски на јавни места каде што се собираат многу луѓе, како што се...
Вести Економија

СДСМ: Мерката од 14.500 денари по вработен им помогна на околу 120.000 вработени

Слободен печат
Стотици илјади работни места се спасени, обезбедена е помош за десетици илјади компании, благодарение на ефикасните и навремени мерки, што ги презеде Владата предводена од...
Вести Свет Слајдер

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат
Вeлика Британија ќе ги заостри ограничувањата, ако не се почитуваат правилата, изјави британскиот министер за здравство Мeт Хенкок. Тој најави дека Владата, во тој контекст, ќе...