Маринакис реагира: Другата страна не почитува, не се вика Македонија туку Северна Македонија, според Договорот од Преспа

Павлос Маринакис, портпарол на грчката влада/Фото: Скриншот/YouTube

Другата страна не се придржува ни до основните работи, не ги почитува основните прашања, како што е името на земјата која не се вика Македонија, туку Северна Македонија, рече портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на денешниот редовен брифинг со новинарите, јави дописничката на МИА од Атина.

Маринакис уште еднаш ги повтори грчките позиции, упати критики до СИРИЗА поради инсистирањето меморандумите да бидат ратификувани во Парламентот и порача дека засега, нема да се случи тоа бидејќи се преговарачко оружје за грчката страна.

-Од моментот кога постојат некои преговарачки оружја што сè уште се на маса, едно е пристапните преговори, пристапниот процес на Северна Македонија во Европската Унија што е опишано во едно од трите меморандуми, очигледно не продолжуваш напред, чекаш и бараш од другата страна да ги почитува, прво основните работи, односно како се вика оваа земја. Не се вика Македонија, се вика Северна Македонија, според Договорот од Преспа. Па во продолжение гледаш како ќе продолжиш, рече Маринакис во однос на меморандумите.

Повтори дека иако Нова демократија беше „против лошиот Договор од Преспа“ и гласаше против како опозиција, тогаш објасни дека „ако се изгласа и ратификува ќе треба да се имплементира“.

На новинарско прашање дали официјална Атина ќе преземе конкретни чекори на следниот НАТО самит во јули во случај да не се почитува Договорот од другата страна, Маринакис рече дека не треба да се брза, ќе почекаат да видат како ќе се развиваат работите, но и посочи дека „премиерот има покажано дека не прави ни најмала отстапка во суверените права и националните интереси на земјата“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот