Маракана заминува во историјата, најпознатиот фудбалски стадион го менува името

epa09047743 A picture taken with a drone shows the Maracana Stadium prior to the match between Flamengo and Nova Iguacu, during the opening of the Carioca championship in Rio de Janeiro, Brazil, 02 March 2021. EPA-EFE/Antonio Lacerda

Стадионот во Рио де Жанеиро, популарната Маракана ќе го смени името во Едсо н Арантес до Насименто – Реј Пеле.

Актуелниот официјален назив на најпознатиот фудбалски стадион е Марио Филјо, кој беше новинар и лобираше за изградба на стадионот.
Како што пренесоа медиуми, одлуката за промена за името на стадионот ја донесоа властите на сојузната бразилска држава, а официјалната промена на името мора да ја потврди и гувернерот на државата Рио де Жанеиро.
Според иницијаторите за промена на името, преименувањето на најпознатиот фудбалски стадион е достоен омаж за Пеле кој го задолжи бразилскиот спорт.

 

Видео на денот