Манчевски не е повеќе пратеник, си поднесе оставка

Собранискиот спикер Талат Џафери на почетокот на денешната седница на Собранието соопшти дека пратеникот Дамјан Манчевски поднесува оставка и дека согласно деловничката можност тој нема да ја образложува.

Донеодамнешниот министер за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, кој беше избран за пратеник на последните избори денес поднесе оставка до претседателот на Собранието на таа функција.

ДИК сега треба да го информира Собранието кој е следниот на листата што треба да го пополни неговото место.

Дамјан Манчевски по изборите се споменуваше како сериозен кандидат за функцијата генерален секретар на Владата, каде сега е Драги Рашковски. Манчевски ниту ги демантираше ниту ги потврди тие информации.

Прочитајте и...  ВИЦ НА ДЕНОТ: Притисок

Поврзани вести

Лавров во следните три дена ќе ги посети Грција, БиХ и Србија

Слободен печат

Нови 561 случаи на коронавирус, 22 лица починаа, 197 пациенти се оздравени

Слободен печат

Вучиќ: Трамп ќе ја дава вакцината бесплатно за пензионерите, ние бесплатно за сите

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Состојбата во Албанија не се подобрува: 299 новозаразени, четири лица починаа

Слободен печат

Италија со нов црн рекорд: Над 21.000 новозаразени, 128 лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар