Tag : манчевски

Култура

Улична фотографија што остава без здив

Слободен печат
„Уметничкиот пристап на Милчо Манчевски кон создавање слики постојано ги поместува границите и ги избегнува конвенциите. Во „ТАМУ“, тој нѐ води на патување кое е...
Вести Македонија Слајдер

Манчевски не е повеќе пратеник, си поднесе оставка

Слободен печат
Собранискиот спикер Талат Џафери на почетокот на денешната седница на Собранието соопшти дека пратеникот Дамјан Манчевски поднесува оставка и дека согласно деловничката можност тој нема...
Култура

Манчевски со номинација за најдобар режисер, „Врба“ – за најдобар филм на фестивалот Рејнденс во Лондон

Слободен печат
Престижните награди ќе бидат доделени во осум категории. Во секоја категорија пак, ќе бидат номинирани по три филма. Последното филмско остварување на Манчевски доби номинации...
Вести Македонија Слајдер

Манчевски: Платформата која ќе се користи за онлајн настава е подготвена и не е проблем

Слободен печат
Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски денеска беше дел од неформалната средба со меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски. Средбата беше во организација на Институт за...
Вести Македонија Слајдер

Манчевски негативен на Ковид-19

Горан Наумовски
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски денеска на својот фејсбук профил објави дека е негативен на коронавирусот. -Негативен и финално. Излегувам, доста беше....
Вести Македонија

АВМУ: Манчевски да го прочита Изборниот законик пред јавно да изнесува или да споделува мислења

Слободен печат
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги непријатно е изненадена од вчерашниот фејсбук-статус на министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски дека Агенцијата е...
Вести Македонија Слајдер

Царовска му одговори на Манчевски: Маж ми вика дека сум Франкештајн, а другарките дека сум тетка (ВИДЕО)

Слободен печат
Вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска објави заедничко видео со министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски каде тие меѓусебно си поставуваат прашања...
Вести Македонија

Тетово од денеска има функционална канцеларија, без шалтери и долги редови за чекање

Слободен печат
Тетово од денеска има функционална канцеларија „Една точка за услуги“, без шалтери и долги редови за чекање. Станува збор за трансформација на поранешниот Интернет клуб...
Вести Македонија Слајдер

Операторите до Манчевски: Работиме законски, понудивме и решение на проблемот кое може многу брзо да се имплементира

Слободен печат
Целосно ги почитуваме сите законски прописи кои се однесуваат на нашето работење и шокирани сме од јавно упатената закана од министерот за информатичко општество и...
Вести Економија

Со буџет од 150 милиони денари ќе се финансираат обуки за дигитални вештини

Aleksandar Petreski
Согласно со третиот сет економски мерки, Владата донесе Уредба за доделување ваучери за млади лица за обука за дигитални вештини во вредност од 30.000 денари....