Макрон ги смирува односите со поранешните колонии, по 130 години вратено богатство во Бенин

Претседателите на Бенин, Патрис Талон (лево) и Франција, Емануел Макрон (десно)/ Фото EPA-EFE/SARAH MEYSSONNIER / POOL MAXPPP OUT

Франција свечено му врати на Бенин 26 предмети од богатствата на Кралството Абомеј кои биле ограбени од колонијалните трупи во 19-ти век, што претставува „историски момент на национална гордост“ за властите во Бенин, пренесува Франс24.

Министрите за култура на двете земји, Розелин Башело и Жан-Мишел Абимбола, потпишаа договор во Елисејската палата за пренос на сопственоста на предметите, кои во среда ќе му бидат вратени на Бенин по 130 години.

„Тоа е долгоочекуван симболичен, трогателен и историски момент“, рече францускиот претседател Емануел Макрон, кој во 2017 година вети дека ќе го обнови наследството на Африка.

„Му благодарам на целиот народ на Бенин“, рече претседателот Патрис Талон, кој дојде во Франција по тој повод. „Но, враќањето на тие 26 дела е само првата фаза“, нагласи тој и вети дека ќе се врати за време на следните враќања, ветени од францускиот претседател.

Министрите за култура и претседателите на Франција и Бенин/ Фото EPA-EFE/SARAH MEYSSONNIER / POOL MAXPPP OUT

Грабежот во 19 век

Меѓу делата што треба да се вратат во среда, а кои досега беа изложени во музејот „Quai Branly“ во Париз, се тотемските статуи на поранешното кралство Абомеј, како и тронот на кралот Беханзин, ограбен од француските колонијални трупи во палатата Абомеј во 1892 година.

Овие богатства со нетрпение се очекуваат во Котону.

Во говорот во Уагадугу во ноември 2017 година, Макрон вети дека ќе дозволи привремено или трајно враќање на африканското наследство од Франција во рок од пет години.

Врз основа на извештајот на академици од Сенегал и Франција, тој одлучи да ги врати 26-те дела што ги бараа властите во Бенин.

Законот усвоен во декември 2020 година ги дозволува овие рефундации на Бенин.

Експертите веруваат дека помеѓу 85 и 90 отсто од африканското наследство е надвор од континентот. Од 2019 година, покрај Бенин, уште шест земји, Сенегал, Брегот на Слоновата Коска, Етиопија, Чад, Мали и Мадагаскар, поднесоа барања за враќање на наследството до Франција.

Враќањето на уметничките дела е карактеристика на „новиот однос“ што Макрон сака да го воспостави со Африка.

Поранешните колонии му свртеа грб на Макрон

Видео на денот