Македонското младинско олимписко таеквондо во светскиот врв!

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во неговата категорија.

Моментално на светската јуниорска ранг листа високо на врвот се наоѓаат тројца македонски репрезентативци за кои 2019 година беше повеќе од успешна, информираат од Македонската Таеквондо Федерација.

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во неговата категорија. Најголеми успеси на Дамјан Трајковски во 2019 година му беа двата златни медали на Г1 турнири во Босна и Албанија.

Милијана Релиќ од ТК Тигри, јуниори категорија -67 кг се наоѓа на петтото место на светската ранг листа во нејзината категорија. Најголеми успеси на Милијана Релиќ во 2019 година беа петтото место на Европско Јуниорско Клубско Првенство и златниот медал на Г1 турнир во Босна.

Прочитајте и...  Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Филип Стаменов од ТК Бутел, јуниори категорија -78 кг се наоѓа на седмото место на светската ранг листа во неговата категорија. Најголеми успеси на Филип Стаменов во 2019 година беа златниот и бронзениот медал на Г1 турнири во Албанија и Србија.

Претседателот и селектор на македонската таеквондо федерација Борче Костовски смета дека македонското олимписко таеквондо има сериозно квалитетен потенцијал во неколкумина квалитетни младински репрезентативци тука се младиот сениор Марко Аврамовски, јуниорската Фросина Рајковска и неколкумина други, Костовски вели дека претстојат светли денови за нас во овој олимписки спорт и дека напорната работа, следењето на светските модерни трендови во овој спорт и постојаната жртва раѓаат високи резултати.

Костовски додава дека се надева Дејан Георгиевски, Филип Додевски и Анамарија Георгиевска ќе имаат наследници кои ќе чекорат патот на сениорскиот врв во олимпиското таеквондо.

Прочитајте и...  Анри клечеше осум минути и 46 секунди! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат