Долгите редици во маркетите ќе станат минато: Наскоро Македонците ќе купуваат со скенирање на кодот на производот

Народна банка и Финансии подготвуваат нова правна рамка во сферата на плаќањата.

Граѓаните на нашата земја наскоро ќе ja имаат можноста за иницирање на плаќања со користење на QR кодови.

Отакако деновиве се појави информацијата дека граѓаните на Србија ќе можат да плаќаат стоки скенирајќи ги QR кодовите со помош на смартфоните, од Народна банка за „Слободен печат“ велат дека може да се очекува и кај нас воведување на ваква техологија.

Оттаму велат дека активно ги следат најновите трендови во плаќањата и се посветени на обезбедување на потребните регулаторни услови за нивна имплементација. Ова е особено важно за трговците кои веднаш ќе добијат пари за продадена стока наместо да чекаат неколку дена, како што е инаку случај кога плаќањето се врши со картички.

– Во овој контекст, ние и Министерството за финансии ја подготвуваме новата регулативна рамка, којашто транспонира соодветна регулатива на ЕУ, и со којашто ќе се овозможи појава на нови даватели на платежни услуги и оператори на платни системи кои се очекува да внесат поголема конкуренција во платежната сфера. На овој начин, очекуваме дека ќе се зголеми интересот кај деловните субјекти за воспоставување на инфраструктура за извршување на инстант плаќања, а со тоа ќе се забрза воведувањето и прифаќањето на новите технологии во сферата на плаќањата, вклучувајќи ја и можноста за иницирање на плаќања со користење на QR кодови – велат од Народната банка.

Прочитајте и...  УХМР: Невремето се движи кон Куманово

Експанзијата на нови услуги за е-плаќање го намалува количеството на готовина во оптек, практика во многу развиени земји во светот. Тоа значи дека се помалку ќе се користат пари, па и плаќања со картички, а тоа пак во голема мера ќе им го олесни пазарувањето на граѓаните, така што не ќе мора да чекаат ред во продавниците и големите маркети.

Шведска се смета за лидер по ова прашање, која изнесе план да стане општество без готовински средства до 2023 година.

– Како централна банка ги поттикнуваме и активно ги поддржуваме овие процеси и сме отворени за соработка со заинтересираните субјекти од  финтек-индустријата, заради што неодамна, на нашата веб-страница ја отворивме и Портата за иновации чија цел е да го олесни, да го поттикне и да го поддржи развојот на иновации во областа на финансиските услуги и производи, вклучувајќи ги и платежните услуги. Преку оваа платформа за комуникација помеѓу финтек-секторот, Народната банка и други релевантни институции, ќе се олесни согледувањето на интересот и потребите на приватниот сектор кои ќе бидат земени предвид при изготвување на новата правна рамка во сферата на плаќањата – додаваат од Централната банка.

Прочитајте и...  Пронајден череп во Долно Дупени, приведен скопјанец осомничен за убиство

Владите на многу земји во Западна Европа донесуваат закони со кои речиси целосно се исклучува готовината од промет.

Кина е една од земјите која е лидер во овој сегмент, па поради тоа веќе подолго време може да се извршат плаќања на овој начин. На пример, кога се изнајмува автомобил, тоа се прави преку апликацијата и само пристигнувате на договорената локација, каде што ве чека автомобилот.

Кина, како една од најголемите и најбрзорастечките економии создаде долгогодишен план да се ослободи од парите од хартија и да се префрли целосно на електронско плаќање. Овој тренд не ги заобиколи ниту најранливите делови на општеството и веќе пет години питачи на улиците на Кина успеаја да соберат пари преку електронско плаќање и читање шифри на паметни телефонски шифри. Секој што сака да им даде пари на питачите во Кина, сега може да го стори тоа преку својот паметен телефон, скенирајќи го QR-кодот што се наоѓа кај питачите и со тоа да им помогне.

Прочитајте и...  Војската ќе ги спроведува мерките за самоизолација во австралиската држава Викторија

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат