„МакеДокс“ го продолжи рокот на отворениот повик за петтата генерација „Докуникулци“

Здружението за промоција на документаристиката „МакеДокс“ е во потрага по петтата генерација на „Докуникулци“ на возраст од 14 до 18 години кои сакаат да бидат дел од годинешната работилница за креативен документарен филм.

– Бараме млади луѓе, храбри да се изразат креативно и слободно и спремни да се впуштат во незаборавна авантура. Дванаесетмината величествени ќе бидат поделени во 3-4 помали групи со по еден ментор, а на крајот на работилницата, секоја група ќе треба да има готов креативен документарен филм. Рокот за пријавување е продолжен до 15 јуни – истакнуваат од „МакеДокс“.

Пријавувањето на работилницата е со кратко видео, најмногу до пет минути, кое апликантите самите ќе го снимат со телефон, веб-камера или на било кој друг начин, и преку видеото треба да одговорат на неколку конкретни прашања, кои можат да ги најдат на официјалниот вебсајт на „Македокс“.

Видеото треба да се испрати на имејлот [email protected] преку WeTransfer. Уште подобро е, доколку се во можност, да го прикачат на Вимео или Јутјуб, заштитено со лозинка, и да се испрати линкот и лозинката.

Повикот е отворен до 15 јуни 2023, a резултатите ќе бидат објавени до 20 јуни 2023 година.

Работилницата ќе биде распоредена во четири сесии и ќе се случува во јули (5 дена во природа), август (8 дена на филмскиот фестивал „МакеДокс“) и две есенско-зимски сесии по договор (5-7 дена). На работилницата, своите знаења и вештини во документаристиката ќе ги споделат членови на креативниот тим на „МакеДокс“, ланските докуникулци и докажани докупрофесионалци од други земји.

Учеството е бесплатно. Трошоците за сместување, превоз и храна се покриени, но треба да се има на ум дека сместувањето – особено за првата сесија во природа, не е во хотел со пет ѕведзички, туку понекогаш дури и под отворено небо, со милион ѕвезди, заедно со тимот на „МакеДокс“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот