Tag : македокс

Културен печат

Фестивал на документарен филм: „Слеј се со тишината“ е мото на 11. Македокс

Тони Димков
Бројот 11 може да се чита како почеток на нова декада, како 1.1, а може и да се чита во неговото скриено значење, како број...
Вести Култура

Сара Феро: Многу е важно да се задржи континуитетот на филмските фестивали (ВИДЕО)

Слободен печат
Многу е важно при овие тешки времиња, да се задржи континуитетот кај филмските фестивали, вели во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, Сара Феро, организаторка од...
Вести Култура

Повик за работилница за звук со Владимир Ракич на 11.МакеДокс

Слободен печат
Единаесеттото издание на фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, под мотото „Слеј се со тишината“, ќе се фокусира на дизајнот на звук. Шест проекти во различни...
Културен печат

Креативна Европа: МЕДИА даде поддршка за „Македокс“ и за најновиот филм на „Сестри и брат Митевски“

Тони Димков
Програмата Креативна Европа – МЕДИА, која го финансира аудиовизуелниот сектор во Европа, ќе ги поддржи „Најсреќниот човек на светот“, новиот филм во развој на продукцијата...
Култура

Фестивалот МакеДокс направи мрежа со три други фестивали за документарен филм

Слободен печат
Филмските фестивали ДОК.фест Минхен (Минхен, Германија), ДоксБарселона (Шпанија), МакеДокс (Скопје, Северна Македонија) и ФИПАДОК (Биариц, Франција) ја најавија новоформираната мрежа ФестДоксНетворк. Партнерството меѓу овие четири...
Вести Култура

Доделени наградите на „Македокс“

Слободен печат
На 10. „Македокс“ се доделени награди во пет категории, и тоа: „Кромид“ за најдобар филм во Главната програма, „Млад кромид“ за најдобар филм од нов...
Вести Култура

Со доделување на наградите и премиера на „Медена земја“ вечерва завршува „Македокс“

Слободен печат
Со доделувањето на наградите, премиерата на документарниот филм „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов и концерт на групата „Фолтин“ вечерва во Куршумли-ан ќе...
Вести Култура

Виктор Косаковски дојде на „Македокс“

Слободен печат
Големиот руски, и според многумина најзначаен светски документарист, Виктор Косаковски, дојде на „Македокс“. Тој мошне брзо се вклопи во фестивалскиот амбиент во Куршумли-ан и по...
Вести Култура

Почна десеттиот МакеДокс

Слободен печат
Првата вечер на фестивалот „МакеДокс“ беше посветена на ентузијастичката екипа која веќе десет години го свива своето гнездо во Куршумли-ан, неуморно ги толкува слоевите на...
Вести Култура

„МакеДокс“: 70 странски и 10 домашни документарни остварувања

Слободен печат
Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани како дел од програмата на јубилејното 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, беше потенцирано на...