Мајката на убиениот Пино се откажа од вербата во судската правда за нејзиниот син

По одлуката судот да го одложи стартот на судењето за соучесничката на убиството во Пино Секондо, Ангела Ѓорѓиевска (22), неговата мајка Маја Трпковска изјави дека повеќе нема верба во судската правда за нејзниот син.

– Сабајлево дојдов со голема верба. Сега искрено се предавам, кревам раце. Што сакаат, тоа нека прават, моето дете назад нема да ми го вратат – изјави таа.

Трпковска направи паралела и рече дека доколку случајот бил во Америка, соучесничката ќе добиела доживотен затвор.

– Мене ми е срам од мојот сопруг Италијанец кога ќе му кажам што се случува со судството во Македонија. Сега си одам од тука. Моето дете е мртво и убено, која правда ќе ми ја дадат? – праша вознемирената мајка на Пино.

Прочитајте и...  Помпео на средба со Дендиас во Солун

Пинета Секондо исчезна од 11.12.2018 година, а исчезнувачењето во полиција беше пријавено од мајка му Маја. После повеќе од пет месеци истрага, на 29 април годинава, од страна на непознат граѓанин во полиција беше пријавено дека на место викано Башинец во атарот на скопското село Љуботен е пронајден човечки скелет покриен со камења.

Одложен стартот на судењето за убиството на Пино Секондо

Прочитај повеќе

Помпео на средба со Дендиас во Солун

МИА Агенција

Со четвртиот сет мерки – 470 милиони за поддршка на граѓаните и стопанството

Слободен печат

Битиќи, Николовски и Бектеши во Солун на тркалезна маса за енергетска соработка

Слободен печат

Во Кратово нема активни случаи на Ковид-19, најмногу во Скопје 684

Слободен печат

Облачно време со пороен дожд и засилен ветер

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат