Одложен стартот на судењето за убиството на Пино Секондо

Барам судот да ни овозможи временски простор за да може одбраната да се подготви соодветно за својата одбрана побара денеска адвокатот Еленко Миланов, адвокат на Ангела Ѓорѓиевска (22) обвинета како соучесник во убиството на тогаш 26-годишниот Пино Секондо, настан кој се случи на 11 декември лани на главната судска расправа која започна денес во Кривичниот суд.

Обвинителката во овој случај Лидија Раичевиќ рече дека е неприфатливо таквото барање за државата бидејќи одбраната имала доволно време да се подготви и дека тоа барање оставсло лош впечаток и на штета на обвинетата.

Фото: Слободен печат/Драган Митрески

Откако се изјаснија двете страни, судот денеска одлучи почетокот на процесот да биде на 27 овој месец.
Пинета Секондо исчезна од 11.12.2018 година, а исчезнувачењето во полиција беше пријавено од мајка му Маја. После повеќе од пет месеци истрага, на 29 април годинава, од страна на непознат граѓанин во полиција беше пријавено дека на место викано Башинец во атарот на скопското село Љуботен е пронајден човечки скелет покриен со камења.

Прочитајте и...  Антикорупциска прифати еден приговор од ВМРО-ДПМНЕ и коалиција за утврдување одговорност на Филипче

На 31 мај годинава, пак, МВР до Основното јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против Ф.А. (27) и А.Ѓ. (22), двајцата од Скопје, за сторено кривично дело „убиство“.

За време на истрагата првообвинетиот Али Фуркан избега од Скопје. МВР по него распиша меѓународна потерница.

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат