Мајката на момчето кое умре од студ во Тексас бара 100 милиони долари оштета од енергетските компании

Мајката на единаесетгодишното момче кое замрзна заради тоа што нивната мобилна куќа снемала струја поради снежниот бран што го погоди Тексас, ќе ја тужи државата и ќе бара 100 милиони долари оштета од две големи енергетски компании заради немарност.

Мариа Пинеда рекла дека „Electric Reliability Council of Texas (ERCOT)“ и „Entergy Corp“ се одговорни за смртта на нејзиниот син Кристијан кој бил пронајден мртов утрината на 16 февруари во нивниот дом, каде делел креветот со својот тригодишен брат.

Повеќе од 4 милиони луѓе останаа без струја

Повеќе од 4 милиони луѓе во Тексас останаа без струја и најмалку дваесеттина луѓе умреа откако студениот бран ја погоди таа држава минатата недела.

Тужбата поднесена во саботата ја товари компанијата дека не одговориле на апелот на регулаторната агенција за енергетика која издаде посебни препораки после студениот бран во 2011 година, да се припремат за зимски услови.

Прочитајте и...  Странските новинари известуваат за рапиден пад на медиумските слободи во Кина

Кристијан умрел од студ „бидејќи електромрежата не била приоритет и добавувачот за топлинска енергија се водел исклучиво од профит“, стои во тужбата поднесена во окружниот суд во Џеферсон.

Се очекуваат додатни тужби

Со години не се вложува во старата енергетска инфраструктура која откажа во студените временски услови поради преоптоварување, што ги остави милиони луѓе без струја.

Иако енергетските компании не ги искоментираа случувањата, адвокатот на Марија Пинеда, која живее во преградието на Хјустон, застапува седум фамилии кои ги изгубиле своите сакани во студениот бран.

Извор: Индекс.хр

Поврзани вести

ВИДЕО | Заев: Не постои такво нешто да си легнете како Бугари и да се разбудите како Македонци!

Организација за човекови права на Косово повикува да се дочека Лајчак со протести во Приштина

Слободен печат

„Мажи со црвени чевли” против насилството врз жените

Слободен печат

ВИДЕО | Заев за скопскиот градоначалник: Да бев жител на Скопје, ќе гласав за Шилегов

Апел од 442 европски парламентарци против израелска колонизација на „окупираните палестински територии“

Слободен печат

Ќе се укинат најголем дел од рестриктивните мерки: Сардинија станува првата „бела зона” во Италија

Слободен печат

Остави Коментар