-8 C
Скопје

Tag : оштета

Вести Македонија Слајдер

Пејачката Малинкова тврди: Ќе барам оштета, никогаш не сум донирала пари за политичка партија

Пејачката Ани Малинкова од Кавадарци, која подолго време живее во Скопје, денеска се појави во својство на сведок во постапката на случајот „Титаник“. Пред нејзиното...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Фолксваген” ќе исплати оштета на работници кои биле апсени и мачени во нивна фабрика во Бразил

Слободен печат
Германскиот производител на автомобили „Фолксваген” (ВВ) соопшти дека ќе им исплати отштета од  6,4 милиони американски долари  на поранешните работници во една бразилска фабрика кои...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Jанкулоска ќе бара отштета од државата затоа што ја прислушувале

Слободен печат
Во поднесокот кој вчера преку мојот адвокат е поднесен до судскиот совет што го води предметот „Таргет-Тврдина“, поднесов барање да бидам на листата оштетени и...
Вести Економија Слајдер

Исплатата на обесштетувањето на депонентите на „Еуростандард банка“ почнува на 15 септември

Слободен печат
Фондот за осигурување депозити ги информира депонентите на „Еуростандард банка” АД во стечај со право на обесштетување дека во вторник, на 15 септември 2020 година,...
Вести Свет

Градските власти на Сеул бараат отштета од црква-жариште на Ковид-19

Слободен печат
Властите во јужнокорејската престолнина Сеул бараат компензација од тамошната црква што неодамна стана епицентар на коронавирусот. Според Си-Ен-Ен, стотици луѓе поврзани со црквата досега се ...
Хроника

Кривични за шет лица од Радовиш, го оштетиле буџетот за околу 228.300 денари

Слободен печат
ОВР Радовиш поднесе кривична пријава против Б.А.(64), М.Х. (55),Т.Л.(64), М.Ј.(60), сите од Радовиш, Д.С.(59) од с.Раклиш и С.П.(61) од с.Конче, поради постоење основи на сомнение...
Вести Македонија

ССК: Кабелските оператори да си ги бараат правата институционално, а не на грбот на граѓаните

Слободен печат
Сојузот на стопански комори (ССК) го квалификува како скандалозно однесувањето на кабелските оператори кои вчера еден час го прекинаа емитувањето на ТВ програмите. ССК оценува...
Вести Македонија

МЗШВ: Земјоделецот што бара оштета има узурпирано државно пасиште кое граничи со катастарските парцели

Слободен печат
Земјоделецот Екрем Јаји никогаш не бил спречен да влезе во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Вратите на МЗШВ се секогаш отворени за сите...
Вести Македонија

Земјоделец ќе бара правда во Стразбур ако не му се исплати оштетата од поплавите во 2016 година

Слободен печат
Земјоделецот Екрем Јаји од скопското село Арачиново денеска повторно побара институциите јавно да кажат зошто сé уште не му е исплатена отштетата вредна 10.000 евра...
Хроника

Оштета побараа членовите на семејствата на загинатите кај Ласкарци

МИА Агенција
Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци продолжува на 31 октомври, откако на денешното рочиште се произнесуваа правните застапници на дел од оштетените, повеќето претставници на...