Мајка која не може да се збогува: Тажно шимпанзо сè уште ги носи останките на своето бебе три месеци по неговата смрт

Фото: Pablo Morano / AFP / Profimedia

Женка шимпанзо со скршено срце сè уште ги носи останките на своето бебе во шпанска зоолошка градина, три месеци по неговата смрт. Не можејќи да се збогува со своето бебе, ужалената мајка, која е именувана Наталија, го носи телото на бебето насекаде со себе низ нејзиното живеалиште, пишува „Дејли мејл“.

Зоолошката градина на 10 мај соопшти дека мајмунчето починало на почетокот на февруари, што е честа појава кај видот кој има висока стапка на инфантилна смртност.

Познато е дека шимпанзата тагуваат, но тагата на оваа мајка наводно е доста тешка.

„Ова е вид каде социјалните врски и групната кохезија се основни, така што сите членови се погодени од овие тажни настани“, велат од шпанската зоолошка градина.

Фото: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

„Им треба период на ‘тагување’ и малку по малку се помируваат со реалноста и загубата, иако на мајката можеби ѝ треба време дури и да се ослободи од инертното тело“.

Наталија се породила во февруари, а нејзиното второ бебе е живо и здраво.

Тие рекоа дека се надевале дека присуството на другото бебе ќе ја развесели Наталија, но досега се чини дека тоа немало никакво влијание врз нејзината тага.

Зоолошката градина соопшти дека групата шимпанза се критично загрозени и се дел од специјална програма за да се обидат да ги спасат.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот