Лев: Наша должност е да ги чуваме животите

Селекторот на германската репрезентација, Јоаким Лев, ја поздрави одлуката на УЕФА да го одложи ЕП за 2021 година поради пандемијата на коронавирусот.

УЕФА на вчерашниот итен состанок со сите земји членки одлучи да го одложи за една година, Европското првенство поради пандемијата на коронавирусот. ЕП ќе се игра од 11 јуни до 11 јули 2021 година, исто така во 12 европски градови.

– Сите мора да го чуваме здравјето и животите на луѓето, а тоа се подразбира и во фудбалот. Поради тоа е многу важно и немаме друга алтернатива освен одложување на ЕП. Моите играчи му се радуваа на настапот на на ЕП ова лето, секој фудбалер живее за настапи на големи натпревари и големи натпреварувања кои и носат радост на целата држава или цел континент. А, кога станува збор за Светското првенство, тоа носи радост во целиот свет – вели Лев.

Прочитајте и...  Солскјер изненади со списокот на играчи пред дуелот со ПСЖ

Поврзани вести

Алиоски од клупата го гледаше поразот на Лидс! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пирло: Дибала е голем шампион и наскоро ќе биде на терените!

Слободен печат

Ѓоковиќ го стигна Надал и запиша нов рекорд

Слободен печат

Лацио повторно во ЛШ: УЕФА потсети на мајсторијата на Пандев против Реал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голманот на Евертон без казна за повредата на Ван Дајк!

Слободен печат

Солскјер изненади со списокот на играчи пред дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар