Легендарниот Данец, Лаудруп по десет години конечно го победи ракот

Токму на денот кога се одбележува Меѓународниот ден на борбата против лимфом, пристигна одлична вест од легендарниот дански фудбалер.

Брајан Лаудруп објави дека по 10 години тешка борба со ракот конечно се излечи. На 51-годишниот поранешен фудбалер пред десет години му беше дијагностициран фоликуларен лимфом, односно споро растечки облик на рак на крвта.

„ Денеска по 10 години лечење и прегледи конечно сум излечен од фоликуларен лимфом. Големо благодарам на неверојатниот и прекрасен персонал во Ригхоспиталет“, напиша поранешниот фудбалер на својот профил на Инстраграм.

Брајан Лаудруп има 82 настапи за репрезентацијата на Данска и постигна 21 гол и беше дел од репрезентацијата која триумфира на Европското првенство 1992 година.

Фудбалската кариера Лаудруп ја започна во Брондби, а има играно и за Баер Ирдиген, Баерн Минхен, Фиорентина, Милан, Глазгов Ренџерс, Челси, Копенхаген и Ајакс.

Прочитајте и...  Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Прочитај повеќе

Сопственикот на Далас, Кјубан го спаси од улица пропаднатиот НБА играч

Слободен печат

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Дортмунд ги одби милионите од Јунајтед за Санчо

Слободен печат

Алкантара позитивен на коронавирус

Слободен печат

Тони Надал: За Федерер секогаш имавме план, против Новак не знавме што да очекуваме

Слободен печат

Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Слободен печат

КФСМ има резервен план доколку се појават проблеми со коронавирусот во мак баскетот

Зоран Спасоски

Ролан Гарос: Ѓоковиќ експресно во второто коло

Слободен печат

ВАР технологија за натпреварот Македонија – Косово

Слободен печат

ФИБА Лигата на шампионите собори рекорд стар 25 години

Слободен печат

Нови проблеми за Барселона, фантастичниот тинејџер бара десет пати поголема плата

Слободен печат