Лавров: Членството на Шведска и Финска во НАТО нема да направи голема разлика

Сергеј Лавров/ Фото EPA-EFE/MAXIM SHEMETOV / POOL

Според рускиот министер за надворешни работи, приклучувањето на Финска и Шведска во НАТО веројатно нема да направи некоја „голема разлика“.

Говорејќи од Москва, Сергеј Лавров рече дека двете земји „учествуваат во воените вежби на НАТО долги години“, во забелешките цитирани од новинската агенција Риа Новости.

Но, тој го повтори ставот на Москва дека одговорот на неговата земја на одлуката на Шведска и Финска да аплицираат за членство во воената алијанса ќе зависи од тоа какви сили ќе распореди НАТО на нивната територија.

Во меѓувреме, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека земјите како Британија и САД чии воени советници, како што вели тој, „им кажуваат на вооружените украински националисти што да прават, [и] кои им даваат разузнавачки информации“, треба да се сметаат за повеќе од само „непријателски“.

„Ние претходно ги нарекувавме непријателски држави. Сега би рекол дека тоа се веќе непријателски држави бидејќи тоа што го прават е војна“, додаде Песков.

Русија има официјален список на „непријателски“ држави, главно составен од членки на НАТО, како и земји кои не се членки, како Австралија и Јапонија, кои исто така воведоа санкции кон Русија.

ВИДЕО | Андоновиќ: Доколку Финска и Шведска влезат во алијансата, Балтичкото Море ќе стане обично езеро на НАТО

Видео на денот