• Сергеј Лавров

Лавров: Членството на Шведска и Финска во НАТО нема да направи голема разлика

Според рускиот министер за надворешни работи, приклучувањето на Финска и Шведска во НАТО веројатно нема да направи некоја „голема разлика“. Говорејќи од Москва, Сергеј Лавров рече дека двете земји „учествуваат во воените вежби на НАТО долги години“, во забелешките цитирани од новинската агенција Риа Новости. Но, тој го повтори ставот на Москва дека одговорот на …

Лавров: Членството на Шведска и Финска во НАТО нема да направи голема разлика Read More »