Парламентарни избори: Во Изборна единица еден најголема излезност, најмала во шестка

Прв круг Претседателски избори/ Фото: „Слободен печат“, Слободан Ѓуриќ

На парламентарните избори до 18.30 минути гласале 53,41 од вкупниот број избирачи што значи зголемување за 7 отсто за разлика од претходните избори за пратеници.

По изборни единици најголема излезност на парламентарните избори имало во Изборна единица 1 – 59,32%, а потоа следат ИЕ4 со 58.36%, ИЕ3 57.77%, ИЕ2 52.39% додека најмала има во Изборна единица 6 40.40%.

ВО ЖИВО | Избори 2024 – вести од минута во минута

ВО ЖИВО | Избори 2024 – вести од минута во минута

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот