Курто Дудуш доби судска опомена за нанесување телесна повреда

Дудуш беше обвинет од Демир Исмаил за нанесување на телесна повреда, настан кој се случил на минатогодишниот ромски бал кој се одржувал во „Александар палас“.

Курто Дудуш градоначалникот на општина Шуто Оризари денеска од судијата Ѓоко Ристов од Кривичниот суд „заработи“ пресуда судска опомена по однос на поднесената приватна тужба од тужителот Демир Исмаил. Тој беше обвинет за нанесување на телесна повреда.

Исмаил во тужбата имаше наведено дека лани на ромски бал кој се одржувал во „Александар палас“ бил удрен од Дудуш. Исмаил сметаше дека причина за нападот е тоа што неговата организација донира храна и облека за жителите на општината, но тоа не му се допаднало на Дудуш и се обидувал да го спречи.

Денеска целиот процес започна и заврши во безмалку дваесетина минути. Тужениот и тужителот пред почетокот на главната расправа заедно со своите адвокати постигнаа согласност, обвинетиот да го признае делото и со тоа да заврши судскиот процес.

Прочитајте и...  ЈО: Нема кривично гонење за МРП вакцините

Обвинетиот градоначалник на Шуто Оризари во својата одбрана пред судскиот совет рече дека настанот за се случил во афектна состојба .

– Официјално му се извинувам. Да можам да го вратам времето, ова немаше да се случи – рече кратко и јасно обвинетиот Дудуш.

Мики Вујиќ, адвокатот на Дудуш рече дека многу му е мило што еден ваков настан се решил на цивилизациски начин и културно.

Оштетениот Исмаил пак нагласи дека ќе поднесе граѓанска тужба за парична оштета против Дудуш и добиените пари ќе ги донира за децата без родители.

Откако двете страни во брзата постапка се изјаснија по однос на тужбата, на судијата Ристов не му остана ништо друго освен на обвинетиот да му пресуди судска опомена.

Прочитајте и...  „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ ТРГНА ОД СКОПЈЕ ДО СОЛУН: Какви мерки се преземаат на границата со Грција поради коронавирусот?

Прочитај повеќе

Се чека лабораторискиот резултат за возачот кој ја превезувал заразената со коронавирус

Слободен печат

Мицотакис свика вонреден состанок поради ситуацијата со мигрантите и бегалците од Турција

Слободен печат

Сончево време со слаб до умерен ветер

Слободен печат

Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Виц на денот: Матичен

Слободен печат

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Мицкоски до Заев: Дали испративте нота до Атина поради тоа што не го почитуваат Преспанскиот договор?

Слободен печат

Заев до Мицкоски: Зошто никогаш не сте прашале за луѓето осудени за 27 април, а прашувате за своите бизнис партнери

Слободен печат

Како дебатираа Мицкоски и Заев за новиот Закон за јавно обвинителство

Слободен печат

Заев до Мицкоски: Сѐ уште верувате дека власта треба да се меша во судството?

Слободен печат

Глобално се развиваат повеќе од 20 вакцини против коронавирусот

Слободен печат