КРВАВ КРАЈ: Убиена најпознатата шефица на нарко-картел во Мексико, Ла Катрина (ВИДЕО)

21-годишната злогласна шефица на еден најмоќните мексикански нарко-картели е убиена во престрелка во Мексико.

Марија Гвадалупе Лопез Ескивел, позната како Ла Катрина, била смртоносна шефица на најмоќниот мексикански нарко-картел, а муза и била јунакот од романот на Артур Пеерез, „Кралица на југот“.

21-годишната злогласна шефица на еден најмоќните мексикански нарко-картели е убиена во престрелка во Мексико.

Ла Катрин заедно со уште седуммина членови на нејзиниот нарко-картел ги нападнала мексиканските безбедносни служби во Мичоакан, а починала во болница откако била ранета во престрелките.

Мексиканските власти соопштија дека покрај тоа што била убиена шефицата на нарко-картелот, исто така биле уапсени и уште шест членови на нејзината банда. Запленета била и огромна количина на муниција и оружје.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Мексиканските медиуми објавија и видео на кое можат да се видат последните моменти од пресметката на „Ла Катрина“ со мексиканските безбедносни сили. Таа потоа била превезена со хеликоптер во болница, но им подлегнала на тешките повреди, од кои еден куршум ја погодил во вратот.

Инаку, полицајците не можеле да ја извлечат шефицата на нарко-картелот на друг начин освен по воздушен пат, затоа што членовите на нејзиниот нарко-картел ги блокирале сите приоди до градот кој бил целосно опколен.

Прочитајте и...  Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат