Креации инспирирани од раскошот на природата ќе бидат претставени на изложбата „Мунлајт“

Покана за настанот

Модната дизајнерка Александра Вељановска ќе претстави дел од новата колекција и ќе презентира дел од нејзиното творештво од повеќе фази на изложбата со наслов „Мунлајт“ (Moon Light). Изложбата ќе се одржи на 8 јуни, од 13 до 21 часот, на Зелениот покрив на објектот ЈУ Дом на култура „Кочо Рацин“ – Скопје.

Александра Вељановска е родена во Скопје. Дипломирала на Европски универзитет во Скопје на Факултетот за арт и дизајн, отсек – моден дизајн во класата на проф. д-р Јана Манева Чупоска. Досега реализирала учество во дваесетина групни и исто толку самостојни изложби.

Со своите модни креации таа е застапена на бројни модни ревии, на саемите на мода, на „Скопје Креатива“, но и во бројни перформанси, како и во групни тематски и мултимедијални изложби во Галерија „Ко-Ра“.

На самостојната изложба „Мунлајт“ Александра Вељановска ќе се претстави со избор дела од областа на применетата уметност и дизајнот на облека и накит, како и со разнородни акцесоари и декоративни украсни елементи. Таа е инспирирана од егзотичноста на природата, од магичниот свет на флората и фауната, од месечевата светлина, од егзотичните птици и сиот раскош и магија која потекнува од природата.

По повод изложбата дизајнерката Александра Вељановска истакна: „Ова се дел од моите дела, дизајнот како и изработката се мои. Во секое дело се гледа мојот стил и чувство за естетика. Покрај тоа што работам разни стилови, од футуризам до винтиџ парчиња на накит, ова е прва изложба на која се претставувам и со облека.“

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот