2 C
Скопје

Ковид-19: Јапонскиот премиер загрижен поради големиот број новозаразени во Јапонија

Јапонскиот премиер Јошихиде Суга денеска изјави дека стапката на инфекција со Ковид-19 во земјата е се уште висока и покрај вонредната состојба.

Тој додаде дека јапонската Влада има намера да набави околу 310 милиони дози вакцини, во согласност со неговата претходна изјава дека земјата треба да го започне процесот на вакцинација „што е можно побрзо”.

Министерот за здравство, труд и социјална помош Норихиса Тамура ден претходно рече дека Јапонија ќе набави 144 милиони дози од „Фајзер” во 2021 година, што ќе и овозможи на земјата да вакцинира 72 милиони луѓе.

Извор:МИА

Прочитајте и...  ВИДЕО | Царовска: Сите наставници да се вклучат во подготовка на наставните програми согласно новата концепција

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар