Котев Ксенија со новата колекција Rebirth на Моден викенд Скопје

По премиерното прикажување на Revolver Fashion Trade Show во Копенхаген, најновата колекција на сребрен накит на Котев Ксенија ќе биде претставен вечерва и пред скопската публика во „Јавна соба“. Котев повторно не остава без здив и не облева со сребро преку 21 парче накит со Rebirth.

Брилијантна во својот израз и секогаш длабоко мистична во креирањето нѐ освојува со секоја своја колекција, но овојпат доживува комплетна преродба во нејзиниот израз и дизајн.

Минимализмот се провлекува во секое нејзино парче, а сребрените нишки излегуваат од кожурецот и формираат крилја.

Станува збор за своевидно ново раѓање на Котев во оваа колекција која е составена од 3 дела, 3 групи со по 7 парчиња накит кои носат посебно име. Првата група го носи името на самата колекција Rebirth, втората група е I see butterflies и третата – Aqua.

Прочитајте и...  Вкусови што се памтат: Албанска кујна - Пита со говедско и пилешки гради (РЕЦЕПТ)

„Излегувањето од кожурецот ја носи симболиката на живеењето и единствениот начин да ги рашириме крилјата како битија или само како вистински уживатели кон уметноста. Водата е извор на живот, но ја чисти и душата“, ни рече дизајнерката.

Колекцијата ќе биде дел од тридневниот шоу – рум од 1 до 3 октомври во организација на маестралните ONLYAFEW во соработка со Моден викенд Скопје.

Модниот викенд Скопје ќе трае три дена  и ќе претстави поинакво доживување на модата и на урбаното живеење. Диџејот Gloomié со свој музички перформанс ќе го означи и отворањето, вечерва со почеток од 19 часот, во „Јавна соба“ . Подгответе се за „Свесна Мода“.

Поврзани вести

Неколку работи кои среќните парови ги прават пред спиење

Слободно време

Ова се 4-те најљубоморни знаци во Зодијакот: Дали сте меѓу нив?

Слободен Печат

ФОТО: Мадона (62) прилепена за ограда се бакнува со своето момче (26)

Слободен печат

АНКЕТА: Кого избраа британците: Кејт Мидлтон го изгуби „тронот“!

Слободен Печат

Нови обвиненија против Рон Џереми, му се заканува казна од 330 години затвор

Слободен печат

4 кујнски апарати кои многу од нас не ги чистат, а се легло на бактерии: Кои се тие?

Слободен Печат

Остави Коментар