Косово и се заканува на Македонија со реципроцитет

Косово испратило официјално писмо до Владата на Република Северна Македонија барајќи да се отстранат бариерите што се ставени на косовските производи, поточно во случајот со увоз на жива риба за размножување. Доколку не се отстранат бариерите, косовските власти ветуваат дека ќе ги применат истите мерки за реципроцитет и на македонските производи, пишува Експрес.

Ова го соопшти денеска поранешниот министер за трговија и индустрија на Косово, Ендрит Шала. Тој испратил писмо до министерот за економија на Северна Македонија, Крешник Бектеши.

Преку ова писмо Шала побара Македонија да ги отстрани бариерите што ги наметна за косовските производи.

– Инаку, ние ќе разгледаме мерки за реципроцитет за сите производи од Северна Македонија кои се извезуваат во Косово – рече Шала.

Прочитајте и...  Повторно нов случај на коронавирус во Дебар

Телеграфи инаку потсетува дека преку одлука што стапи во сила на 1 јуни годинава, Македонија забрани увоз на жива риба наменета за одгледување или полнење езерцата со мали риби со потекло од Косово.

Покрај тоа, ставен е и данок од околу 700 евра за секој влез на камиони со риби во Северна Македонија.

 

Прочитај повеќе

Ако не престане да биде политичка организација, Болсонаро се закани дека Бразил ќе го напушти СЗО

Слободен печат

Парли: Француските вооружени сили го убија шефот на Ал Каеда во северна Африка

Слободен печат

Трудо на протест против расизмот, клекна во знак на солидарност

Слободен печат

Фејсбук започна да ги означува страниците создадени од кинески и руски државни медиуми

Слободен печат

Ахмети посака Албанец за премиер, СДСМ порача дека со овој услов ДУИ нема да бидат дел од владината коалиција

Слободен печат

Активни 1.009 случаи на коронавирус во земјава, очекувањата се вториот бран кратко да трае

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 08/08/2019 - 16:47 at 16:47

Поново закани. И тоа од кого? Од недефинирана територија секојдневно добиваме закани. Дај, мавнете се еднаш, научете како треба да комуницирате, па после јавете се.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Втор ден карантин за четири града, Филипче повика граѓаните да се придржуваат до мерките за заштита

Слободен печат

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Слободен печат

Променливо облачно време со повремен дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат